REKLAMA

Bemowo

społeczeństwo »

 

Przeciw wykluczeniu - spotkanie na Bemowie

  4 kwietnia 2016

alt='Przeciw wykluczeniu - spotkanie na Bemowie'
źródło: Wikipedia

5 kwietnia o godz. 19.00 przy ul. Powstańców Śląskich 98 odbędzie się spotkanie poświęcone marginalizacji i wykluczeniu społecznemu. Przewodnim tematem spotkania będzie organizacja i możliwości wsparcia dzieci i innych osób wykluczonych z powodu nieuleczalnej choroby i starości, zwłaszcza w aspekcie świadomego i odpowiedzialnego wolontariatu.

REKLAMA

Spotkanie rozpocznie prezentacja dr n. med. Marka Karwackiego z Instytutu Matki i Dziecka (IMD), pediatry, onkologa i hematologa dziecięcego oraz genetyka medycznego, od lat zajmującego się dziećmi nieuleczalnie chorymi i umierającymi. Poza czynną opieką onkologiczną nad dziećmi i młodymi osobami dorosłymi w IMD, dr Karwacki od kilkudziesięciu lat związany jest z organizacjami wspierającymi dzieci niepełnosprawne. Pracował jako wolontariusz i lekarz w dwóch warszawskich hospicjach dziecięcych. Podczas wykładu przedstawi podstawowe uwarunkowania opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi, nie tylko w aspekcie czysto medycznym oraz etyczno-prawnym, ale przede wszystkim humanitarnym. Celem prezentacji jest przedstawienie roli, ale także odpowiedzialności wolontariusza w opiece nad bardzo ciężko chorymi dziećmi. Pomoc wolontariuszy w schyłkowej fazie choroby jest bezcenna zarówno dla rodziny, jak i chorego dziecka: wprowadza ciepło i uatrakcyjnia szare dni chorego, odciążą opiekunów od kieratu codziennego życia. Jednak niesie także wiele zagrożeń tak dla wolontariusza, jak i jego podopiecznych.

Tym i wielu innym problemom poświęcona będzie także druga część spotkania, prowadzona przez Gerarda Kruka - społecznika i wolontariusza pracującego z ludźmi uzależnionymi, niepełnosprawnymi i starszymi w Polsce i za granicą, wieloletniego koordynatora wolontariatu. Opierając się na zdobyczach socjologii i nauk społecznych oraz przede wszystkim - na własnym, bogatym doświadczeniu wskaże jak odpowiedzialnie sprawować opiekę, jak sobie radzić z problemami podopiecznych, ale także osobistymi, jak nawiązywać kontakty, komu i w jaki sposób pomagać. Jakie środowiska osób wykluczonych potrzebują największej uwagi, kto może (ale też kto nie powinien) zostać wolontariuszem, jak pomagać nie szkodząc. A w końcu - jak pogodzić wolontariat i emocje towarzyszące wspieraniu osób bardzo ciężko chorych z własna osobowością i osobistymi uwarunkowaniami życia oraz problemami. Ażeby nieść rzeczywistą pomoc, a nie być dodatkowym ciężarem dla rodziny i chorego. Jak sobie poradzić po jego stracie - z chwilą śmierci podopiecznego i żałobą po nim.

Jako ostatnia zabierze głos posłanka Kornelia Wróblewska z .Nowoczesnej. Podzieli się z uczestnikami swoją wiedzą praktyczną, ale także wskaże szeroki zakres prac, jakie prowadzi w Sejmie w obronie osób wykluczonych. Przedstawi działania legislacyjne, obecne i planowane.

(r)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe