REKLAMA

Bemowo

samorząd »

 

Prywatyzacja po polsku

  30 maja 2011

alt='Prywatyzacja po polsku'

Wjeżdżając na Bemowo mijamy ciepłownię Wola, która w sezonie grzewczym dostarcza bemowskim i wolskim osiedlom ciepłą wodę do kaloryferów. A co poza sezonem grzewczym? Przecież większość mieszkań ma ciepłą wodę w kranach także w lecie. Otóż produkt ciepłowni Wola zamiast do domów, trafia do rur Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, które odpowiada za przesył energii cieplnej w całej Warszawie. To SPEC zbiera ciepłą wodę z pięciu ciepłowni pracujących dla miasta i sprzedaje ją nam.

REKLAMA

Od kilku lat głośno jest o pomyśle prywatyzacji SPEC, forsowanym przez ekipę Hanny GronkiewiczWaltz. Po ubiegłorocznych wyborach Platforma uzyskała bezwzględną większość w radzie miasta, więc idea prywatyzacji nie natrafia tam już na przeszkody. Opozycyjne PiS i SLD żądają w tej sprawie referendum. Mimo obawy o instrumentalizację problemu przez partie, bardzo chciałbym
Dlaczego Hanna Gronkiewicz-Waltz nie prywatyzuje innych spółek miejskich, których utrzymywanie jest wręcz absurdalne w warunkach wolego rynku? Czy dlatego, że ich rady nadzorcze i zarządy obsadzone są dziesiątkami działaczy Platformy Obywatelskiej?
takiego referendum. Debata referendalna stworzyłaby okazję, by poznać powody, dla których miasto decyduje się sprywatyzować SPEC jako jedyną spośród dużych miejskich spółek.

Jeżeli głównym powodem jest chęć załatania dziury w budżecie miasta, to dlaczego Hanna GronkiewiczWaltz nie prywatyzuje innych spółek miejskich, których utrzymywanie jest wręcz absurdalne w warunkach wolnego rynku? Czy dlatego, że ich rady nadzorcze i zarządy obsadzone są dziesiątkami działaczy Platformy Obywatelskiej? Wielu ekspertów twierdzi zresztą, że SPEC jako spółka miejska może dostarczyć miastu więcej dochodów, niż wynoszą przewidywane zyski z jego prywatyzacji.

Obawy budzi także monopolistyczna pozycja SPEC na rynku. Najważniejszą barierą w rozwoju firmy jest brak konkurencji. Każde przedsiębiorstwo przestaje wtedy dbać o klientów. Gospodarka Stanów Zjednoczonych zaczęła rozkwitać dopiero po przyjęciu w 1890 roku ustawy antytrustowej, uznającej monopolizację jakiejkolwiek części produkcji za sprzeczną z prawem.

Jeżeli powodem prywatyzacji jest przekonanie o wyższości firm prywatnych nad państwowymi - to ja je podzielam, ale nie widzę związku. Najpoważniejszym graczem w procesie prywatyzacyjnym SPEC jest konsorcjum dwóch państwowych molochów: PGE Polska Grupa Energetyczna SA i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Byłaby to taka prywatyzacja po polsku: jedna państwowa firma kupuje drugą, zasilając przy okazji dodatkowo podatkiem kasę państwa, a minister skarbu, który nakazał taką transakcję, chwali się następnie, że dokonał kolejnej prywatyzacji. Nalewanie z pustego w próżne, od czego firmy na pewno lepiej nie funkcjonują.

Maciej Białecki
były wiceburmistrz Pragi Południe (2002-2004) i radny sejmiku mazowieckiego (2002-2006)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# GW69

31.05.2011 16:58

Pałna zgoda. Najpierw powinny być sprywatyznowane miejskie taksówki, komunalna firma pogrzebowa, meblowa Emilia, Dipservice ze swoim ośrodkiem nad Zegrzem (po co to miastu?) i wiele innych spółek. A SPEC jednak powinien byc pod kontrolą miasta

# Meuklid

03.06.2011 09:22

Podobno są zbierane podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie prywatyzacji SPEC. Gdzie sie mozna podpisać
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA