Progi, drzewa, świąteczne ozdoby. Czego potrzebują Odolany?
31 sierpnia 2020
Odolany to jedna z najprężniej rozwijających się części nie tylko Woli, ale całej lewobrzeżnej Warszawy. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy tej okolicy chętnie zgłaszają pomysły, które mogą choć trochę poprawić jakość ich życia.
W ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego bardzo aktywnie zgłaszane były projekty związane z Odolanami. Oto kilka pomysłów, które mogą być zrealizowane w tej części stolicy.
Progi na Odolanach
Projekt "Progi zwalniające na Odolanach" zakłada spowolnienie jazdy na dojeździe do przejść dla pieszych na wskazanych dwóch arteriach. Progi mogą pojawić się w odległości około trzydziestu metrów od "zebry" na Studziennej przy ulicach: Jana Kazimierza oraz Połczyńskiej, a także na Sowińskiego przy Wolskiej, jak również po północnej i południowej stronie ulicy Jana Kazimierza. Szacowany koszt projektu to 90 tys. złotych.
Świąteczny klimat
Przy ul. Ordona mogą zostać zamontowane dekoracje zimowe na latarniach. Projekt "Oświetlenie świąteczne dla Odolan" zakłada montaż lampek i świecących ozdób na Ordona w okresie od Mikołajek (6.12.2021) do końca stycznia 2022 roku.
- Warszawa jest oświetlona przy okazji świąt właściwie jedynie w centrum miasta. Niektórzy nie mają zbyt wiele okazji, by podjechać do centrum i nacieszyć się wieczorem tym widokiem. Chcielibyśmy, by w naszej najbliższej okolicy można było poczuć ducha świąt po powrocie z pracy do domu - zaznacza w opisie projektu autorka.
Koszt najmu dekoracji na jeden sezon to około 5 tys. złotych za jedną latarnię. Wzdłuż ul. Ordona oświetlenie świąteczne ma pojawić się na dwudziestu słupach.
Drzewa na Odolanach
"Zazieleńmy Odolany" - to pomysł posadzenia trzydziestu drzew liściastych w czterech lokalizacjach: na skwerze przy ul. Sowińskiego, na ul. Studziennej, na terenie skweru Ordona oraz przy samej ul. Ordona. Szacowany koszt realizacji projektu to 65 tys. złotych.
Punkt elektroodpadów
"Miejski punkt elektroodpadów przy przedszkolu na Odolanach" zakłada naukę segregacji śmieci, szczególnie wśród najmłodszych mieszkańców. Obok przedszkola przy ul. Boguszewskiej stanąć mogą dwa pojemniki, do których będzie można przynieść i wrzucić m.in.: zużyte tonery, ładowarki, baterie, płyty CD i DVD, telefony czy żarówki. Postawienie pojemników, serwis i montaż przez rok to koszt około 15 tys. złotych.
Zajęcia dla dzieci
Ciekawe propozycje w ramach budżetu obywatelskiego mogą być również realizowane w bibliotece. Dwadzieścia cztery spotkania co dwa tygodnie dla najmłodszych mieszkańców zakłada projekt "Zajęcia umuzykalniające w Bibliotece Odolanka". Koszt projektu to 25 tys. złotych. Wolska placówka proponuje również "Zajęcia kulturalno-edukacyjne dla dzieci w bibliotece Odolanka". Zgodnie z projektem odbyłby się cykl pięćdziesięciu bezpłatnych spotkań z animatorami wspierającymi rozwój dzieci. - Program warsztatów obejmuje działania ukierunkowane na rozwijanie kreatywności i twórczego myślenia u dzieci oraz współpracę z rówieśnikami - zapewnia Beata Wrześniak, autorka projektu. Koszt to 20 tys. złotych.
O tym, które projekty będą realizowane w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego, zdecydują mieszkańcy stolicy w głosowaniu, które odbędzie się od 1 do 15 września.
Marcin Kalicki