Problemy z wykupem
19 listopada 2010
Na Woli jest prawie 16 tys. lokali komunalnych, wysokość ich zadłużenia czynszowego wynosi prawie 45 mln zł. W 2009 r. sprzedano 426 lokali mieszkalnych, w tym roku tylko 266.
- Dlaczego dzielnica musi jako pierwsza skierować do mnie ofertę o wykupie mieszkania, a nie mogę tego zrobić sama? - pyta pani Hanna z bloku przy ul. Lud-wiki 5. - Kiedy wysłałam pismo w tej sprawie, okazało się, że nieruchomość, w któ-rej znajduje się moje mieszkanie komunalne, nie ma uregulowanej księgi wie-czystej. Jak mogę zatem stać się właścicielką lokalu? - pyta czytelniczka.
Odwrotna kolejność
Okazuje się, że rzeczywiście od 2009 r. to dzielnica typuje mieszkania do sprzeda-ży. Zgodnie z uchwałą rady miasta sprzedaż mieszkań komunalnych w pierwszej kolejności jest prowadzona w budynkach, w których udział miasta we współwłas-ności wynosi nie więcej niż 20%. Następnie zarząd dzielnicy zatwierdza listę bu-dynków, w których będzie prowadzony wykup lokali mieszkalnych. Kiedy gotowa jest już lista lokali w budynkach komunalnych przeznaczonych do sprzedaży, do najemców rozsyłane są odpowiednie zawiadomienia.- Wtedy osoby zainteresowane nabyciem lokalu mieszkalnego składają w wy-dziale obsługi mieszkańców ankietę na wykup zajmowanego mieszkania - tłumaczy Anna Fiszer-Nowacka, rzeczniczka urzędu dzielnicy Wola.
Ogromne bonifikaty
Jeżeli przez 10 lat ktoś jest najemcą lokalu komunalnego bez wypowiedzenia umowy najmu, może wykupić mieszkanie z 90% bonifikatą. Czyli za 10% wartości rynkowej mieszkania. W przypadku najmowania lokalu przez pięć lat bonifikata wynosi 80%. Za niewielką kwotę można stać się właścicielem lokalu, dlatego mieszkanie podlega zabezpieczeniu hipotecznemu.- Kupujący, już w protokole uzgodnienia warunków sprzedaży, zobowiązuje się do ustanowienia hipoteki kaucyjnej na nabywanym lokalu - mówi rzeczniczka.
- Zdarzają się przypadki odmowy sprzedaży, jeśli podejrzewamy, że faktycznie mieszkania nie kupuje jego najemca. Tak dzieje się m.in. w przypadku stwierdze-nia braku wpłat za czynsz przez dłuższe okresy czy korzystanie przez długi czas ze wsparcia Ośrodka Pomocy Społecznej. Wiadomo bowiem, że osoba, która nie re-guluje opłat czynszowych oraz opłat za świadczenia nie może mieć pieniędzy na wykup lokalu mieszkalnego - tłumaczy Anna Fiszer-Nowacka. Jednocześnie pod-kreśla, że sprzedaż lokali jest przywilejem wynajmującego. - Dlatego w ostatecz-ności to miasto decyduje, czy zbywa lokal na rzecz najemcy, czy też nie - w przy-padkach stwierdzenia naruszania zasad racjonalności i gospodarności mieniem publicznym - dodaje rzeczniczka.
Po wykupie mieszkanie nie może być sprzedane przez pięć lat. W przeciwnym razie całą bonifikatę trzeba będzie zwrócić. - Mieszkanie można sprzedać jedynie w celu poprawy warunków mieszkalnych, składając u nas akt sprzedaży oraz akt kupna nowego mieszkania - mówi rzeczniczka.
Problem - nieuregulowany stan prawny
Decyzja o przeznaczeniu do sprzedaży lokali mieszkalnych należy do zarządu dzielnicy.- Plan nie przewiduje w tym okresie sprzedaży lokali w budynkach będących w 100% własnością miasta. Mają one uregulowane księgi wieczyste, podobnie jak budynki wspólnotowe. Jeśli zdarzy się, że dana nieruchomość nie ma uregulowanej księgi wieczystej, wówczas zabiegamy, aby jak najszybciej zostały wyjaśnione kwestie własności gruntu - twierdzi Anna Fiszer-Nowacka.
W ciągu najbliższych trzech lat sprzedaż lokali komunalnych na terenie Woli będzie prowadzona w budynkach przy ul. Miłej 27, Płockiej 31 i 35, Sokołowskiej 20 oraz Złotej 73.
Anna Przerwa