Prawa dłużnika w trakcie windykacji
5 grudnia 2005
Windykacja może mieć dwie formy, które bardzo się różnią, a sytuacja dłużnika w każdej z nich jest odmienna.
Senator - adwokat radzi czytelnikom "Echa" |
Firmom windykacyjnym szybko przybywa zleceń ze względu na opieszałość sądów i komorników. W Polsce jest mniej komorników niż w Finlandii, która ma 5 milionów mieszkańców.
O ile przed sądem toczy się normalny proces, który gwarantuje szereg praw dłużnikowi, to również w trakcie windykacji prowadzonej przez firmę windykacyjną dłużnika chroni szereg praw. Dłużnik ma prawo domagać się informacji, w tym zwłaszcza o wysokości zadłużenia oraz o tym, jakie zadłużenie firma windykacyjna próbuje odzyskać (dłużnik może się domagać wskazania konkretnej umowy, faktury, itp.). Na żądanie dłużnika firma windykacyjna powinna pokazać pełnomocnictwo do dochodzenia zapłaty określonej kwoty. Jednak trzeba pamiętać, że firmy windykacyjne, często prowadzą windykację nie na tylko podstawie udzielonego pełnomocnictwa, ale wykupują dług i prowadzą windykację we własnym imieniu. Dłużnik zawsze musi zostać poinformowany czy firma windykacyjna wykupiła dług czy tylko działa jako pełnomocnik wierzyciela. Firma windykacyjna powinna też na żądanie udzielić informacji o osobach, z którymi dłużnik może się skontaktować celem negocjacji spłaty należności.
W pismach wysyłanych przez firmy windykacyjne do dłużników nie mogą pojawiać się jakiekolwiek groźby, bo jest to przestępstwo. Dołączona do wezwania informacja, że dana firma ma rzekomo 100-procentową skuteczność w ściąganiu długów może być uznana za groźbę karalną.
Co ważne, firma windykacyjna działająca bez wcześniejszego wyroku sądu nie ma żadnej możliwości, aby odzyskać dług bez zgody dłużnika. Dopóki dłużnik nie zgodzi się zapłacić, to firma windykacyjna nie może - w żaden zgodny z prawem sposób - zmusić go do zapłaty. Dopiero wyrok sądu daje podstawę do przymusowej egzekucji długu. Tak więc jeżeli dłużnik odmówi zapłaty, to firmie windykacyjnej nie pozostaje nic innego jak oddać sprawę do sądu. Jednak do stosowania przymusu czy zajęcia konta lub wynagrodzenia dłużnika ma prawo jedynie komornik działający na podstawie wyroku sądu.
Jeżeli dłużnik ma wątpliwości, czy czynności firmy windykacyjnej są zgodne z prawem, to zawsze może powiadomić policję lub nawet złożyć skargę do sądu.
Robert Smoktunowicz
Powyższy artykuł jest odpowiedzią na list Czytelnika do naszej redakcji.