REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

komunikacja

 

Prąd dla metra będzie dużo droższy. Cena rośnie o 82%

  25 października 2021

Prąd dla metra będzie dużo droższy. Cena rośnie o 82%
źródło: Pixabay

Po Tramwajach Warszawskich również Metro Warszawskie musi zmierzyć się z ogromnym wzrostem kosztów energii elektrycznej.

REKLAMA

Po wprowadzeniu nowej polityki klimatycznej, zgodnie z którą kraje członkowskie muszą płacić dodatkowe podatki (opłaty emisyjne) od transportu, budownictwa czy energetyki, ceny prądu w krajach Unii Europejskiej zaczęły radykalnie rosnąć. Problemy są odczuwalne także w Warszawie, gdzie samorząd utrzymuje m.in. dwie linie metra i rozbudowaną sieć tramwajową.

REKLAMA

Coraz droższy prąd

We wrześniu Tramwaje Warszawskie informowały, że w przetargu na dostawę energii zorganizowanym przez tzw. Warszawską Grupę Zakupową (należą do niej także szpitale, biblioteki czy domy kultury) najtańsza oferta wyniosła 464,50 zł/MWh netto. Oznacza to wzrost o 60% w stosunku do cen z poprzedniego przetargu.

Jeszcze gorzej wyglądają oferty sprzedaży energii dla Metra Warszawskiego, które planowało zapłacić za dostawę prądu w 2022 roku najwyżej 72 mln zł - z uwzględnieniem wzrostu zapotrzebowania po otwarciu nowych stacji. Najtańszą ofertę złożyła Enea, która zaproponowała kontrakt na 85 mln zł, ze stawką 637,14 zł/MWh, czyli 518,00 zł/MWh netto, wyższą o 82% od obecnej. O umowę z metrem starają się także Tauron Sprzedaż, Veolia Energy Contracting Poland, Energa Obrót i PGE Obrót. Urzędnicy sprawdzają teraz oferty, ale niezależnie od tego, która zostanie wybrana, konieczne będzie zwiększenie budżetu.

REKLAMA

Dlaczego ceny rosną?

Z problemem gwałtownego wzrostu cen prądu borykają się praktycznie wszystkie państwa Unii Europejskiej. Winne są nie tylko inflacja, rosnące podatki i coraz wyższe koszty pracy, ale przede wszystkim... polityka klimatyczna. Kraje unijne muszą przestawiać się z zasilania węglem i ropą, i bynajmniej nie chodzi o budowę elektrowni atomowych.

Promowany jest m.in. importowany z Rosji czy Norwegii gaz, ale przede wszystkim panele fotowoltaiczne i wiatraki. Źródła energii tego typu są zdecydowanie mniej wydaje od węgla a technologie wciąż bardzo drogie. Warto też przypomnieć, że producenci prądu muszą płacić specjalny, ciągle podwyższany podatek nazywany "pozwoleniami na emisję dwutlenku węgla". Jednocześnie Unia Europejska chętnie dotuje budowę nowych linii tramwajowych i zakup taboru. Jedynym sposobem na przerwanie błędnego koła wzrostu cen byłoby całkowite przejście polskiej energetyki na zasilanie odnawialnymi źródłami energii, nierealne przy obecnym poziomie technologii i uwarunkowaniach geograficznych - braku dużych rzek do budowy elektrowni wodnych oraz słabych warunkach do rozwoju energetyki słonecznej i wiatrowej.

(dg)

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (6)

# jakieproste

25.10.2021 15:19

proste nikt tego nie widzi?
wystarczy zainstalować panele fotowoltaiczne oraz turbiny wiatrowe na wagonach metra i będzie ekologicznie i tanio i po kłopocie

# Rąbek Tajemnicy

25.10.2021 18:08

Ja proponuję zamienić trzecią szynę na wiosła galerników.

# Tubylec

25.10.2021 19:14

Przez takie ceny to niedługo ładowanie auta elektrycznego będzie sporo droższe niż jazda na benzynie. Zielony wał!

# Leon

25.10.2021 20:25

Eko świrologia. Niech eko Czask zamontuje panele na dachu metra i po sprawie.

# Wodnik szuwarek

25.10.2021 22:14

Jak to nie ma dużych rzek ? A to do czego się stoi w korkach to jezioro Wisła?
W Warszawie miały być 2 zapory . byłyby 2 elektrownie i 2 mosty. A tak to nawet ze śluzy na Żeraniu trudno wyplynac.

# Rafał

26.10.2021 17:13

Pytanie do Rafała z pl.Bankowego kiedy ruszy 3 linia M. ( czy będzie to wersja "rower wodny" na pedały ?
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA