Powstanie dom przejściowy aresztu śledczego przy Ciupagi. Czym będzie?
18 sierpnia 2021
Patrząc na wizualizację można pomyśleć, że wkrótce ruszy budowa kolejnego bloku mieszkalnego. Nic bardziej mylnego.
Prezentowany na wizualizacji budynek to...
Ciupagowo - tu czas się zatrzymał
Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak wyglądają osiedla przy upadłych PGR-ach wcale nie musi jechać na Mazury czy Lubelszczyznę. Wystarczy, że wsiądzie do autobusu linii 152, dojedzie do pętli i przejdzie się na spacer ulicą Ciupagi. Tu wciąż trwa socjalizm a osiedle wygląda jakby było scenografią do filmu o życiu w PRL.
dom przejściowy przy Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka przy Ciupagi. Będzie to inwestycja prowadzona przez Służbę Więzienną w porozumieniu z Wyższą Szkołą Wymiaru Sprawiedliwości i norweskim Dyrektoriatem Więziennictwa i Probacji.
Rozbudowa aresztu na Białołęce
- Opracowana koncepcja zakłada budowę nowoczesnego budynku z elementami architektury skandynawskiej usytuowanego poza murami jednostki penitencjarnej - informuje Służba Więzienna. - W budynku zaprojektowano otwarte i przeszklone pomieszczenia, pozwalające uzyskać efekt przestrzenny obiektu, sprzyjający prowadzeniu oddziaływań resocjalizacyjnych. W energooszczędnym domu przejściowym zaprojektowano 15 pokoi dwuosobowych oraz jeden pokój jednoosobowy, przeznaczony dla osoby niepełnosprawnej.
W planach uwzględniono także sale do zajęć grupowych, do zabaw z dziećmi, wspólną jadalnię z kuchnią oraz pomieszczenia biurowe dla funkcjonariuszy i pracowników. Obok budynku powstanie m.in. plac zabaw.
Dom przejściowy - co to jest?
- Proces resocjalizacji prowadzony w domach przejściowych oparty będzie na ścisłej współpracy z instytucjami zewnętrznymi tj. kuratorską służbą sądową, organizacjami pozarządowymi, kościołami i innymi organizacjami pomocowymi - zapowiada Służba Więzienna. - Dzięki stworzeniu w domach przejściowych warunków zbliżonych do tych, które znajdują się na zewnątrz jednostek penitencjarnych, skazani zyskają możliwość przystosowania się do samodzielnego funkcjonowania w środowisku otwartym, angażowania się w pracę i działania edukacyjne, przy jednoczesnym zapewnieniu niezbędnego poziomu kontroli.
Osoby przebywające w domu przejściowym będą brać udział w kursach zawodowych, mogą znaleźć zatrudnienie poza terenem jednostki oraz przystosowywać się do życia na wolności.
(dg)
.