REKLAMA

Białołęka

Obyczaje

 

Ciupagowo - tu czas się zatrzymał

  22 lipca 2015

alt='Ciupagowo - tu czas się zatrzymał'
Nie dotarł tu jeszcze Miejski System Informacji znakujący ulice i domy

Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak wyglądają osiedla przy upadłych PGR-ach wcale nie musi jechać na Mazury czy Lubelszczyznę. Wystarczy, że wsiądzie do autobusu linii 152, dojedzie do pętli i przejdzie się na spacer ulicą Ciupagi. Tu wciąż trwa socjalizm a osiedle wygląda jakby było scenografią do filmu o życiu w PRL.

REKLAMA

Hasło "ulica Ciupagi" w całej stolicy budzi jedno skojarzenie: areszt śledczy Warszawa-Białołęka. Ale warto poznać tę ulicę nie tylko od strony penitencjarnej. Można tu organizować wycieczki - tak, jak wygląda kolonia bloków mieszkalnych koło więzienia, wyglądały bowiem warszawskie osiedla w końcu lat osiemdziesiątych. I tak wyglądają bloki przy dawnych Państwowych Gospodarstwach Rolnych, gdzie bida, panie, piszczy, a złotówki zarobione ze sprzedaży jagód i grzybów idą na piwo i tanie wino.

Działkowicze w autobusie

Autobus 152 kluczy uliczkami Białołęki Dworskiej. Krajobraz jest tu raczej przewidywalny - domy ludzi biednych, zamożnych i zamożniejszych, obok starych budynków jednorodzinnych - pałace i dworki z przesadnymi, kiczowatymi ozdobami. Dookoła zielono - jesteśmy przecież niemal w lesie. Samochodów na ulicy niewiele. Krótki autobus marki MAN skręca z impetem z Żyrardowskiej w Zegarynki i po chwili zatrzymuje się na prowizorycznej pętli "Białołęka Dworska". Z pojazdu wysiadają pasażerowie. Głównie ludzie po pięćdziesiątce. Flanelowe koszule, spodnie niepierwszej nowości i buty, które kilkakrotnie odwiedzały szewca. W torbach zakupowych - butelki z wodą mineralną, bochenek chleba, pasztety i paprykarze w puszkach. To działkowicze, którzy na jesieni życia idą odpocząć w cieniu drzew, popijając na ganku altanki herbatę i rozmawiając z sąsiadami o tym, jak to dobrze już było, a teraz jest już tylko gorzej.

Od pętli odchodzą dwie ulice - Cieślewskich prowadzi do ogródków działkowych, ale kierowcy mogą przebić się nią do Płochocińskiej. Druga to Ciupagi - chodźmy więc zobaczyć, co tam słychać.

Zapraszamy na zakupy

Zimne piwo ze sklepu

Za małym laskiem po lewej stronie wyrasta dziwne osiedle - siedem bloków, które przypominają, jak wyglądała bieda lat osiemdziesiątych. I jak dziś wyglądają bloki przy zamkniętych dwie dekady temu PGR-ach. Szare, obdrapane. Na elewacjach malunki ukazujące, komu kibicuje tutejsza młodzież. Ale też wulgarne napisy. Przed blokami - rozpadające się drewniane ławki. Na części dróg wewnętrznych nie ma nawierzchni. Samochody parkują na klepisku, które kiedyś miało być trawnikiem. Latarnie z innej epoki już chyba nie rzucają dobrego światła. Między sklepem spożywczym a blokami co rusz kursują młodzi faceci wygoleni na łyso, w klapkach, z bransoletkami na rękach. W jedną stronę idą z butelkami na wymianę, w drugą, do domu, z kilkoma flaszkami zimnego piwa. Pod ścianą szczytową jednego z bloków dwóch nastolatków ogląda filmiki na telefonie.

REKLAMA

Schaboszczak na obiad

O tym, że nadszedł weekend, świadczy nie tylko spokój na osiedlu, ale także jego zapachy i dźwięki. W jednej z kuchni słychać głośne uderzenia. Togospodyni tłucze mięso na niedzielne kotlety schabowe. Z innego mieszkania dolatuje zapach pieczonego kurczaka z nadzieniem. Tu i ówdzie w oknach suszy się pranie, ale prawie wszędzie zainstalowane są anteny do odbioru telewizji satelitarnej. Osiedle może jest zaniedbane i na swój sposób dziwne, ale jedno jest pewne - drugiego podobnego ze świecą szukać w Warszawie.

Przemysław Burkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze (28)

# arti

22.07.2015 22:00

Nie dowiedziałem się z artykułu najważniejszego. Te zaniedbane budynki to budynki socjalne, spółdzielcze, własnościowe ?

# J.Sz

22.07.2015 22:12

to budynki przejęte przez skarb państwa

# Furiat

22.07.2015 22:44

Osiedle jak osiedle , wiele w Warszawie miejsc przypominających gierka i serial alternatywy 4 . Nadgryzione zębem czasu , pozostawione w tamtym klimacie wcale nie przejawia patologi, a na pewno nie ma tu większych recydywów niż w innych rejonach nowobogackiej Białołęki

REKLAMA

# M@C

22.07.2015 22:54

Piękne słowa Furiat

# P.P.

22.07.2015 22:58

To bloki/budynki należące do S.W., w 1998 r. mieszkania te S.W. wystawiła na sprzedaż (możliwość zakupu tylko przez lokatorów). Teraz większość, a może już i wszystkie są wykupione.
PS.
Wiadomość do p. J.Sz.
Blokowisko nie jest własnością skarbu państwa.

# M@C

22.07.2015 23:27

Wiadomość do P.P Niestety ale nie jest tak, niektóre z mieszkań są wykupione, była taka możliwość przez jakiś czas, wykup mieszkań będzie możliwy z tego co wiem dopiero za dwa lata jeśli znajdzie się właściciel działki, która przeszkadza skarbowi państwa na sprzedanie mieszkań.

REKLAMA

# kiler3

22.07.2015 23:32

Widać, że u redaktora sezon ogórkowy, chyba mu za wierszówkę płacą. Jednak co mądrego można napisać jak się tak dużo słów mnoży ;).... A swoją drogą to są miejsca na Mokotowie i Ochocie, o których podobny tekst można stworzyć hahaha

# saszka

23.07.2015 00:44

Czyli jest tam wspólnota mieszkaniowa czy blokami nadal zarządza Skarb Państwa lub Służba Więzienna ?

# P.P.

23.07.2015 02:41

Wiadomość do p.M@C
Jeśli jest taka możliwość, to proszę wyjaśnić, jak można było niektóre mieszkania wykupić, a inne nie, skoro do dnia obecnego nie ma kontaktu z właścicielem działki?
Na jakiej zasadzie doszło do wcześniejszych transakcji i część mieszkań udało się wykupić?
Czy wcześniejsze transakcje zostały sfinalizowane, ponieważ tamte bloki były umiejscowione na innej działce?...tylko wówczas miałaby to sens, bo jeśli na tej samej to jakim cudem???

REKLAMA

# prem

23.07.2015 08:54

Oczywiście, że właścicielem jest ZMSP, nie ma i nie było możliwości wykupu mieszkań bo nie ma prawa do gruntu....

# mordeczka

23.07.2015 09:28

śruba tam mieszka

# mieszanka

23.07.2015 11:33

Mieszkania są własnością Skarbu Państwa, mamy bardzo wysokie czynsze. Jest jeden fałsz w artykule. Na osiedlu nie ma łysych z bransoletami. 90% mężczyzn którzy spożywają alkohol pod sklepem sami na nie zarabiają. Stan osiedla nie jest nasza zasługą tylko zaniedbania przez państwo. Bo najlepiej zapomnieć.
Mieszkanka osiedla Ciupagi

REKLAMA

# K.M

23.07.2015 11:50

Żadne z mieszkań nie jest wykupione, własnością jest niestety skarb państwa ( widać jakie mamy państwo), mieszkańcy nawet jakby chcieli je wykupić to nie mogą. Nie wiem skąd #P.P masz takie informacje.

# P.P

23.07.2015 15:09

Wiadomość do p. K.M
Mieszkanka tego osiedla pochwaliła mi się, że wykupiła.
S.W. ma ,,pod sobą'' nie tylko osiedle tych kilku bloków na Ciupagi, ale ma, a raczej już miał także bloki i kamienice na Pradze, które były własnością Skarbu Państwa, które to jednak zostały zakupione, sam jestem właścicielem jednego z nich, więc to akurat wiem na 100%.

# xyz

23.07.2015 15:22

ciekawe skąd informacja o wykupie mieszkań, proszę się lepiej DOINFORMOWAĆ przed pisaniem bzdur. Osiedle należało do S.W. teraz należy do ZMSP. możliwości wykupu nie było do tej pory

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

# w.w.

23.07.2015 17:12

Ma człowiek rackę.To osiedle klawiszy.

# eeek

27.07.2015 10:11

Lenistwo ludzkie nie zna granic.Zrobi taki pacjent kilka zdjęć i wymyśla swoją historię.Pochodził by trochę,popytał mieszkańców i może coś ciekawego by napisał a tak nasmarował stek bzdur i zrobił z siebie pośmiewisko.

# d.r

01.08.2015 14:56

Blokowisko jest własnością skarbu państwa (zarząd mienia skarbu państwa), a mieszkania nie są wykupione. Podobno była kiedyś taka możliwość, ale nie słyszałam o pozytywnie rozpatrzonej prośbie żadnego z mieszkańców.

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

# Beki

04.08.2015 12:04

To nie jest stek bzdur, tylko prawda. Zgadzam sie z pana artkułem. I nie ma co się obużać p Mariolo.

# Mieszkanka

06.08.2015 10:20

Rzeczywiście bloki należały do SW ale od wielu lat opiekę sprawuje skarb państwa. Do P.P. Blokowisko jest w zarządzie skarbu pańśtwa ale nie ma nawet jednego wykupionego mieszkania. Gdyby były wykupione osiedle nie wyglądało by jak miejsce zapomniane nawet przez diabła. Mieszkania mają status komunalnych za ogromnie wysoki czynsz taki sam jak mieszkania komunalne na śródmieściu. Tak zarządza HGW Jedynka Warszawska.
więcej na forum

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni