"Poważać trawę!..."
3 lipca 2009
... czyli IV Imieniny księdza Jana.
Konkurs skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej z roku na rok pęcznieje. W tym roku wzięło w nim udział o 20 osób więcej niż rok temu. W sumie 160 uczniów stanęło w szranki na recytacje. Ale nie tylko wzrosła liczba uczestników konkursu, podniósł się także, co bardzo cieszy, jego poziom, tzn. poziom recytacji, co ogłosiły jurorki: Aldona Kraus i Halina Truss-Uziembło. Toteż nagrodzonych było wielu.
Tu wypada podkreślić pracę nauczycieli i opiekunów startujących w konkursie młodych recytatorów. Mogli czuć satysfakcję słuchając swoich podopiecznych. Dzie-ci i młodzież recytowały bardzo ładnie, ze zrozumieniem interpretując, czasem wcale niełatwe utwory. A niektórzy z nagrodzonych mogliby konkurować z dekla-macjami aktorów.
Miłym obyczajem konkursu jest przyjmowanie do Janowej Rodziny. Na scenie zjawiają się wszyscy uczestnicy (tym razem na trawie) i wkładają pamiątkowe ko-szulki z cytatem z poezji księdza. Po czym wszyscy głośno recytują cytat. W tym roku brzmiał on "... lecz z wszystkich cudów natury jedynie poważam trawę...".
Tradycyjną atrakcją gali konkursowej jest udział w niej Teresy Lipowskiej, któ-ra znała księdza Jana (udzielał jej również ślubu) i która ceni i lubi jego poezję. Tym razem popularna aktorka nie tylko deklamowała wiersze poety, ale przeczyta-ła również fragmenty książki pt. "O wszystkim i o niczym".
Autorką tej niewielkiej, urokliwej książki jest Aldona Kraus (jedna z jurorek konkursu) zaprzyjaźniona z księdzem lekarka. Na kartach "O wszystkim i o ni-czym" zawarła w formie opowiastek opartych na dialogu z księdzem, zapis zdarzeń z 20 lat przyjaźni z poetą, który spędzał wakacje w jej anińskim domu. Ten zapis pozwala podejrzeć księdza w najróżniejszych sytuacjach (niejednokrotnie komicz-nych) życia prywatnego. Ukazuje zwykłego, czasem zagubionego, roztargnionego, ale zawsze skromnego, subtelnego, lecz pełnego fantazji człowieka. Pozwala też zajrzeć do jego wikariatki. A ta zwyczajność zapisana jest prostą, przejrzystą, nie-naganną, zrozumiałą dla każdego polszczyzną.
Książka ukazała się nakładem Fundacji Ave. Jej prezes Bartłomiej Włodkowski we wstępie napisał: "Zachęcam usilnie panią doktor do spisania wspomnień, któ-rymi co roku przy okazji konkursu dzieliła się z nami. Cieszę się, że kierowana przeze mnie Fundacja Ave ma zaszczyt wydania niezwykłej opowieści o wielkiej przyjaźni i zaufaniu drodze wąskiej. Ksiądz Jan śnił nam się obydwojgu podczas przygotowywania niniejszego wydawnictwa. Uśmiechał się!".
Książkę można nabyć w siedzibie Fundacji Ave (Warszawa, ul. Ceramiczna 29 m. 1, tel. 022 402-25-51, 0600-495-790, 0608-178-447, avetki@wp.pl). Wkrótce ukarze się w księgarniach.
(Ton)
Jury w składzie: Aldona Kraus, Halina Truss-Uziębło, Waldemar Smaszcz po obej-rzeniu wszystkich prezentacji postanowiło przyznać nagrody:
Kategoria dziecięca:
- Grand Prix - Alicja Zarzycka ze SP nr 257
- I miejsce ex aequo - Justyna Chojecka ze SP nr 257 oraz Aleksandra Lewicka
- II miejsce ex aequo - Justyna Banasik ze SP nr 312 oraz Zuzanna Zdunek ze SP nr 312
- III miejsce - Aleksandra Frątczak ze SP nr 138 oraz Małgorzata Kowalik ze SP nr 318, Antoni Seroczyński ze SP nr 289, Weronika Stelmachowska ze SP nr 312
Kategoria młodzieżowa:
- Grand Prix - Mateusz Kamiński z XCIX LO im. Z. Herberta
- I miejsce ex aequo - Magdalena Bernaciak oraz Anna Lewicka z Gimnazjum nr 106
- II miejsce ex aequo - Karolina Renc z Gimnazjum nr 30 oraz Anna Styczyńska z Gimnazjum nr 30
- III miejsce - Dominika Budyta z XXVI LO im. gen. H. Jankowskiego oraz We-ronika Moczulska z Gimnazjum nr 125, Agnieszka Osińska z XXVII LO im. T. Czackiego