Ogromna inwestycja Polfy Tarchomin. Prezydent Andrzej Duda wmurował kamień węgielny
22 czerwca 2021
Budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych potrwa dwa lata i będzie kosztować ponad 400 mln zł.
Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa rozwijają produkcję na Białołęce. Do 2023 roku państwowa firma planuje wznieść na swoim terenie budynek przeznaczony do wytwarzania leków onkologicznych i immunosupresyjnych.
Rozbudowa Polfy
- To przełomowa inwestycja w naszym kraju - powiedział 22 czerwca podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego prezydent Andrzej Duda.
Leki, ocet i... łzy. Prawie 200 lat historii Polfy
"Ludwik Spiess i Syn" i "Polfa Tarchomin" - bez tych zakładów historia polskiego przemysłu wyglądałaby zupełnie inaczej.
- Nie da się wycenić tego, jak leki tu produkowane przyczynią się do ratowania ludzkiego życia.
Przygotowania do rozbudowy fabryki na Białołęce rozpoczęto w 2018 roku. Wartość całej inwestycji to ponad 400 mln zł. Większość finansowania jest już zabezpieczona. Na inwestycję przekazany jest też cały dochód z obecnej sprzedaży leków, płynów do dezynfekcji i maseczek.
Co czeka Polfę?
Gdy dwa lata temu warszawski ratusz prowadził konsultacje społeczne w sprawie ewentualnej zabudowy dawnej fabryki domów przy Świderskiej, urzędnicy kilkakrotnie wspominali, że podobny los może czekać w przyszłości Polfę. Państwowa firma otwarcie rozważała przeznaczenie części terenu przy Modlińskiej i Fleminga pod bloki mieszkalne, ale póki co plany nie zostały zrealizowane.
W tym roku swoją cegiełkę do przyszłości Tarchomina Fabrycznego dołożył mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki. Wzniesiona w 1954 roku według projektu Władysława Raczyńskiego i K. Bohatyrewicza wieża wodna Polfy Tarchomin została wpisana do rejestru zabytków.
200 lat Polfy
Historia przemysłu na Tarchominie Fabrycznym - dziś uznawanym zazwyczaj za część Żerania - sięga początku XIX wieku. W czasach Królestwa Polskiego działała tam Fabryka Płodów Chemicznych, przekształcona później w Przemysłowo-Handlowe Zakłady Chemiczne Ludwik Spiess i Syn. Po II wojnie światowej zniszczona fabryka została upaństwowiona i przemianowana na Polfę Tarchomin. W pierwszym latach komunizmu produkowano tam m.in. penicylinę i insulinę.
(dg)
.