REKLAMA

Białołęka

komunikacja »

 

Pokonamy trudności

  3 listopada 2006

Białołęka miała za czasów PRL-u stać się zapleczem przemysłowo-technicznym miasta z północną dzielnicą mieszkaniową ciągnącą się aż do Nowego Dworu, wzdłuż Wisły. Wtedy już projektowano, że na Tarchomin dotrze metro.

REKLAMA

  Jerzy Smoczyński jest od 1994 roku burmistrzem Białołęki
Miało ono przebiegać ul. Jagiellońską (wtedy Stalin-gradzką) przy FSO, następnie Modlińską z wjazdem na Tarchomin w okolicy ul. Obrazkowej ze stacją końcową na wysokości Fortu Piontek przy ul. Modlińskiej. Kolej-ne projekty budowy metra dla Warszawy były coraz mniej korzystne dla Białołęki.

Dziś rada Warszawy całkowicie zapomniała, że dzielnica Białołęka to też Warszawa - wykreślono re-zerwę terenu pod metro na Tarchominie. Studium uchwalone 10 października nie przewiduje, aby w przy-szłości na Białołękę dotarła pierwsza lub druga nitka metra. Jest to tym bardziej dziwne, że Białołęka jest od 10 lat najszybciej rozwijającą się częścią miasta. Przy-bywa nam każdego roku około 5 tysięcy nowych mieszkańców.

Przez wiele lat PRL-u utrudniano nam życie nie pozwalając budować nowych domów, ani nawet remon-tować starych. W czasie, kiedy Białołęka była samodzielną gminą udowodniliśmy, że jest to jedna z najlepiej położonych części miasta i błyskawicznie nadrabialiśmy wieloletnie zaniedbania. Zmiana ustroju Warszawy miała doprowadzić do szybkiego rozwoju inwestycji ogólnomiejskich. Tymczasem mostu Północnego nie ma i w naj-lepszym razie powstanie za trzy, cztery lata. Przypomnę, że prawomocną decyzję na budowę tego mostu wraz z trasą od ul. Marymonckiej do Modlińskiej wydałem już w roku 2002. Później przekonywałem zarząd miasta, że przy projektowaniu trzeba uwzględnić możliwość przejścia metra przez ten most. Założenia, jakie przyjęły władze miasta, to most z szybkim tramwajem. Uznano, że moje prognozy są zbyt optymistyczne - mówiłem, że do końca 2010 roku będzie nas 65 tysięcy w wariancie umiarkowanym i 125 tysięcy w wariancie bardzo dynamicznym. Dziś już jest nas ponad 70 tys., więc sprawdza się najbardziej dynamiczna prognoza.

Może radni miasta pragną udowodnić, że prognozy specjalistów od rozwoju miasta mają rację i zahamują rozwój tej niepokornej Białołęki. Jeżeli nie będzie ko-munikacji, to przestaną budować nowe domy i nie będzie kłopotów z inwestycjami miejskimi. Problem tylko, gdzie powstaną te nowe mieszkania, bo inwestorom od kilku lat podobała się Białołęka.

Na szczęście co cztery lata są wybory i już dziś część kandydatów na prezy-denta Warszawy obiecuje nam zarówno most, jak i metro. Radni wszystkich partii w dzielnicy zgadzają się z "Gospodarnością" i głosowali za pozostawieniem rezerwy pod metro i przedłużeniem pierwszej linii na Białołękę.

Mam nadzieję, że również radni rady Warszawy, których Państwo wybierzecie na następną kadencję, będą bronić naszych interesów i dokonają zmian w studium, przywracając szansę na dobrą komunikację w Białołęce. My zadbaliśmy o to, aby rozwiązać problem z wjazdem z ul. Głębockiej na Trasę Toruńską, mamy na ten cel 5 mln zł w przyszłorocznym budżecie. PKP będzie budować wiadukty nad torami ul. Klasyków i Mehoffera. Uzgadnialiśmy również wjazdy z naszych głównych ulic: Modlińskiej, Marywilskiej, Białołęckiej, Ostródzkiej i Głębockiej na modernizowaną Trasę Toruńską. Jeśli projekty Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i kolei pań-stwowych będą realizowane oraz kandydaci na prezydenta Warszawy wypełnią przynajmniej połowę swoich zobowiązań, to Białołękę i tak czeka świetlana przysz-łość, wbrew temu, co uchwaliła rada Warszawy.

Jestem przekonany, że i tym razem wspólnie pokonamy przeszkody, jakie sta-wiane są na drodze rozwoju naszej dzielnicy, będziemy wkrótce mieć dobre połą-czenia drogowe, metro i szybką kolej miejską.

Jerzy Smoczyński

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy