Po Woli do woli. Gratka dla miłośników dzielnicy oraz tych, co chcieliby ją poznać
5 lipca 2024
Trwają nowe edycje cykli "Po Woli do woli" i "Wolę pójść na Wolę". Miłośników pieszych wędrówek czeka w tym roku wiele interesujących tras i kilka dodatkowych atrakcji. Jest to propozycja dla tych, którzy chcą bliżej poznać historię oraz uroki dzielnicy.
Pogoda zachęca do wyjścia z domu i korzystania z pięknej pogody. Tym bardziej, jeśli można przy tym dowiedzieć się czegoś ciekawego i odkryć kilka nieznanych miejsc.
- Wola to dzielnica wypełniona po brzegi historią. Spotyka się ją tu niemal na każdym kroku. Przypominają o niej pomniki, miejsca owiane legendą a nawet ulice - zachęca do bliższego przyglądania się okolicy i odkrywania jej na nowo burmistrz Krzysztof Strzałkowski. Okazji do odwiedzenia również nieoczywistych miejsc będzie w tym roku aż nadto, bo już w maju rozpoczęły się kolejne edycje spacerów po Woli. Łącznie odbędzie się aż 37 spacerów prowadzonych przez doświadczoną kadrę varsavianistów, historyków oraz historyków sztuki. W tym sezonie będą oni mieli masę pracy, ponieważ program jest bardzo bogaty.
Muranów i nie tylko
Do października Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej "Masław" zorganizuje siedemnaście spacerów i grę miejską, które skupią się na kilku głównych tematach.
- Przede wszystkim będzie to Muranów Południowy, który został wpisany do rejestru zabytków, dzięki inicjatywie mieszkańców i aktywnemu wsparciu władz dzielnicy. Warto zagłębić się w jego historię - podkreśla Strzałkowski.
- Zbliża się kilka ważnych rocznic: 125-lecie założenia Fundacji Tanich Mieszkań imienia Hipolity i Ludwika Wawelbergów, 75-lecie otwarcia trasy W-Z, 65-lecie zakończenie budowy trasy N-S oraz 80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. W ramach projektu zaprosimy na przejazd zabytkowym "ogórkiem" po terenach, na których toczyły się walki - wylicza Patrycja Jastrzębska ze stowarzyszenia. W tym roku odbędą się także wycieczki z dendrologiem, cieszące się popularnością w minionych latach. Nie zabraknie wydarzeń dla miłośników turystyki rowerowej, jak również gry miejskiej, podczas której uczestnicy będą mogli odkryć tajemnice Muranowa.
Wola niezła sztuka
Fundacja Hereditas zaprasza na dwadzieścia spacerów, których tematem przewodnim będzie sztuka w różnych odsłonach. Wspólnie z artystą Dariuszem Paczkowskim będzie można podążyć szlakiem murali stworzonych przez niego na Muranowie, odwiedzić Wydział Sztuki Mediów ASP przy ul. Spokojnej czy nową architekturę rejonu ronda Daszyńskiego.
- Tegoroczna edycja spacerów pokazuje Wolę wielowymiarowo. Ukazuje sztukę w formie wielu warstw, które można odkrywać, i wątków, o których można snuć historie - mówi Magdalena Zadrożna z Fundacji Hereditas.
- Przewodnicy pokażą dzielnicę podążającą za modą, która jednocześnie kryje w sobie wiele tajemnic, niekiedy tragicznych. Spacerując po Woli, zobaczymy biurowce pnące się w górę i bogatą historię, którą możemy poznać poprzez bezpośredni kontakt ze sztuką - mówi wolska radna Edyta Chrzanowska. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Program "Wolę pójść na Wolę - Wola niezła sztuka"
Fundacja Hereditas w ramach "Wolę pójść na Wolę - Wola niezła sztuka" zaprasza:
Program "Po Woli do woli"
Stowarzyszenie Masław zaprasza na 14. edycję "Po Woli do woli". Na wycieczkę autobusową i grę miejską obowiązują zapisy mailowe na dwa tygodnie przed wydarzeniem: zapisy.maslaw@gmail.com.
W ramach spotkań zaplanowano:
MB