Po gminie
16 lutego 2002
W chwili zamykania tego wydania "Echa" trwała sejmowa debata na temat ustroju Warszawy. Gdy otrzymacie Państwo gazetę do rąk, prawdopodobnie los gminy Targówek będzie przesądzony. Większość sejmowa jest bowiem za centralizacją władzy w mieście i likwidacją samodzielności gmin wianuszka.
Oto stanowisko stowarzyszenia:
"Protestujemy przeciwko likwidacji naszych gmin i zastąpieniu ich jedną gminą warszawską. Uproszczenie ustroju Warszawy - pilne i konieczne - nie może odbyć się kosztem lokalnych społeczności. Nasze gminy udowodniły w ciągu ośmiu lat swego istnienia, że potrafią dobrze gospodarować, celnie inwestować i skutecznie dbać o interesy swoich mieszkańców.
Protestujemy więc kategorycznie przeciwko opracowanemu przez posłów spoza Warszawy projektowi Ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy.
Stowarzyszenie "Metropolia Warszawa" od dawna domaga się usprawnienia systemu zarządzania miastem, uproszczenia ustroju stolicy m.in. poprzez likwidację powiatu warszawskiego. Uważamy, że gminy oraz porozumienia gmin w sprawach ogólnowarszawskich, takich jak obwodnica dla miasta czy metro, byłyby tańszym i skuteczniejszym systemem zarządzania Warszawą. Projekt ustawy wprowadzającej takie rozwiązanie przygotowany przez stowarzyszenie został przekazany posłom.
Jesteśmy przekonani, że nie da się sprawnie i skutecznie zarządzać liczącą 1,7 mln mieszkańców gminą. Tym bardziej, że istota zmian polega na wprowadzeniu dzielnic zamiast dotychczasowych gmin i zabraniu większości dochodów do centralnej kasy miasta. Taka reforma - która nie likwiduje przerostu administracji w mieście, lecz stwarza konieczność zatrudnienia kolejnych urzędników koordynujących działania w wielkiej gminie i oddala decydentów od obywateli - jest nie do przyjęcia. Proponowane przekształcenie gmin w dzielnice jest ubezwłasnowolnieniem lokalnych społeczności, pozbawieniem ich prawa do samostanowienia i zarządzania środkami z własnych podatków.
Zamiast więc naprawić błędy m.in. nakładające się kompetencje różnych szczebli, usprawnić i uprościć ustrój Warszawy, stwarza się nowe niedogodności dla jej mieszkańców. Decyzję tę podejmuje się i forsuje bez udziału przedstawicieli Warszawy oraz wbrew opinii samorządu warszawskiego i większości mieszkańców gmin warszawskich.
Samorząd tak wielkiej gminy siłą rzeczy nie będzie miał bliskiego kontaktu z mieszkańcami, nie będzie w stanie dobrze poznać ich potrzeb, ani reagować szybko na ich problemy. Po drugie, 12 gmin tworzących wianuszek wokół centrum Warszawy straci znaczną część środków, dzięki którym gminy nadrabiały sprawnie wieloletnie zaniedbania spowodowane dawnym centralnym systemem zarządzania miastem.
Uważamy, że likwidacja gmin warszawskich jest sprzeczna z nowoczesnymi zasadami zarządzania, które wymagają, aby decyzje majątkowe i finansowe podejmowane były blisko mieszkańców, a tylko sprawy dotyczące całego miasta pozostawały w rękach władz ogólnomiejskich. Jest to niebezpieczny powrót do całkowicie centralnego systemu zarządzania miastem, który się nie sprawdził.
Jeżeli ustawa likwidująca warszawskie gminy zostanie uchwalona, samorząd warszawski, Stowarzyszenie "Metropolia Warszawa" oraz Ruch na Rzecz Obrony Gmin Warszawskich będą się odwoływać od tej decyzji do Trybunału Konstytucyjnego."
opr. Bartek Wołek