Po Apokalipsie. Przenieś się do powojennej Warszawy
2 listopada 2016
Wirtualna rzeczywistość wkroczyła na Wolę. Dzięki nowoczesnej technologii możemy nie tylko przenieść się w zniszczone wojną ruiny dzielnicy, ale i znaleźć się w samym centrum wydarzeń.
"Po Apokalipsie" jest dziełem Wolskiego Centrum Kultury i Domu Spotkań z Historią. Obraz jest wirtualną wycieczką po Woli z dwóch okresów. Najpierw widzimy teraźniejszą Wolę, z jej drapaczami chmur, ulicami i samochodami. Potem zostajemy przeniesieni do zniszczonej wojną dzielnicy z 1945 r.
- Odbiór filmu zostaje zmieniony z pasywnego oglądania na aktywne doświadczanie wydarzeń. Najpierw widz porusza się po obecnej Woli, po czym nagle znajduje się w tym samym miejscu, tylko zrujnowanym wojną. To pozwala uruchomić emocje i empatię widza - mówi Anna Podłucka, dyrektor Wolskiego Centrum Kultury.
Dzisiejszą Wolę nakręcono w technologii 360 stopni. Część archiwalną przedstawiającą niekończące się morze ruin z kolei oparto na autentycznych fotografiach z 1945 roku, w większej części wykonane przez Juliusza Bogdana Deczkowskiego "Laudańskiego" pochodzące z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego. Uzupełnieniem zdjęć są zaś głosowe relacje świadków tamtych wydarzeń, m.in.: Julianny Rozenbaum, Bogdana Wyporka, Andrzeja Plaskowskiego, Haliny Rościszewskiej.
Film "Po Apokalipsie" daje rzadką szansę pokazania historii Warszawy. Nie tyle biernie oglądamy, co przenosimy się do trójwymiarowej Warszawy w 1945 i 2016 roku, patrząc na nią z niedostępnego na co dzień miejsca - wieży kościoła św. Augustyna na Muranowie. Obraz jest nie tylko próbą pokazania pejzażu po zagładzie miasta, ale też przywołaniem wieloletniego sporu o odbudowę Warszawy i jej dzisiejszy kształt.
(wk)