REKLAMA

Wawer

historia »

 

Japońska świątynia kapitalizmu. Niezwykły biurowiec w Wawrze

  8 lutego 2022

alt='Japońska świątynia kapitalizmu. Niezwykły biurowiec w Wawrze'
źródło: Kuryłowicz & Associates

Dwupiętrowy budynek stojący przy Płowieckiej jest bez wątpienia najciekawszym obiektem wzniesionym w dzielnicy Wawer pod koniec ubiegłego wieku. Wkrótce po otwarciu zebrał szereg nagród.

REKLAMA

"Płowiecka 105/107 to 3-kondygnacyjny budynek biurowy, oferujący około 1,6 tys. m2 powierzchni do wynajęcia. Obiekt zapewnia dostęp do około 60 naziemnych miejsc parkingowych. Powierzchnia typowego piętra wynosi około 500 m2" - tak prezentuje się zestaw suchych faktów o dawnym budynku Fujifilm, zamieszczonych na jednej ze stron zawierających informacje o biurach do wynajęcia. Zdecydowanie więcej mówi o niewielkim biurowcu jego oryginalna architektura.

Fujifilm w Wawrze

Firma Fujifilm powstała w 1934 roku jako oddział japońskiego koncernu chemicznego Daicel, mający zajmować się wyłącznie produkcją klisz fotograficznych. Z czasem przedsiębiorstwo zaczęło produkować także sprzęt medyczny, błony do zdjęć rentgenowskich, maszyny poligraficzne i aparaty fotograficzne, które przyniosły jej światowy rozgłos. Gdy tylko w Polsce upadł komunizm, Fujifilm otworzył w naszym kraju oddział i postanowił zbudować dla niego nowoczesną, rozpoznawalną siedzibę.

Konkurs na siedzibę polskiego oddziału Fujifilm wygrał projekt warszawskiego architekta Stefana Kuryłowicza (1949-2011), przygotowany we współpracy z Ewą Kuryłowicz, Piotrem Kuczyńskim, Rafałem Pamułą i Jackiem Świderskim. W latach 1992-1993 przy Płowieckiej 105/107, obok węzła z Widoczną i wiaduktu nad torami kolejowymi, wzniesiono jeden z najbardziej oryginalnych budynków w historii Wawra.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Jak w Japonii

- Prasa rozpisywała się o nowych technologicznych rozwiązaniach wprowadzonych w biurowcu, czyniących z niepozornej realizacji niedostępną twierdzę - pisze historyczka sztuki Aleksandra Stępień-Dąbrowska w książce "Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90." - Niczym kosztowny artefakt w gablocie, podlegał on stałej obserwacji czujnych kamer.

Niewielki biurowiec bardzo wyraźnie nawiązuje kształtem do buddyjskich świątyń wznoszonych w Japonii od czasów średniowiecznych. Na terenie zasadzono wiśnie japońskie, a wewnątrz umieszczono kopię samurajskiej zbroi z epoki Edo (XVII-XIX wiek). Z kolei nowoczesne jak na lata 90. wyposażenie, takie jak drzwi otwierane kartami magnetycznymi, kojarzyły się warszawiakom z potęgą japońskiej gospodarki. Wkrótce po otwarciu wawerski biurowiec otrzymał Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich, Nagrodę Izby Projektowania Budowlanego oraz Nagrodę Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. Aktualnie siedziba polskiego oddziału Fujifilm mieści się na Szczęśliwicach, a budynek przy Płowieckiej zajmuje kilka innych firm.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break