REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Wawer

samorząd

 

Plaża Romantyczna z nagrodą za... architekturę? Jest nominacja

  19 maja 2022

Plaża Romantyczna z nagrodą za... architekturę? Jest nominacja
źródło: ZZW

Jury pod przewodnictwem wiceprezydenta Michała Olszewskiego nominowało inwestycję Zarządu Zieleni do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy.

REKLAMA

"Dzika plaża w Wawrze od lat cieszyła się popularnością. Przybijały tu łódki, mieszkańcy rozpalali ogniska, łowili ryby" - czytamy w opisie nominacji do tegorocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy.

Jednym z projektów mających szansę na nagrodę jest "modernizacja plaży Romantycznej".

REKLAMA

Dawna plaża nudystów

Z niewiadomego powodu pominięto główną funkcję, jaką plaża przy Rychnowskiej pełniła jeszcze kilka lat temu: to właśnie tam opalali się od wielu lat warszawscy nudyści. Warszawski ratusz postanowił ich wypędzić, w zamian urządzając miejsce dla wszystkich, w tym rodziców z dziećmi, choć nie zbudowano tu placu zabaw. Plażę nazwano od pobliskiej ulicy "Romantyczną", wokół zasadzono 354 drzewa, ustawiono zadaszone ławy i stoły oraz wyznaczono miejsca do grillowania.

- Dolna część plaży to miejsce wypoczynku na piasku - czytamy w opisie nominacji. - Jest też murawa, co stanowi świadome nawiązanie do pierwotnego wyglądu skarpy na styku z rzeką. Brzeg Wisły został urządzony jako punkt widokowy z tarasami po bokach, które są umocnione palisadami i piaskiem. Plaża to także miejsce aktywności sportowo-rekreacyjnych. Kajakarze mogą zwodować kajaki, zejść po piasku łagodną pochylnią pomiędzy palisadami. Siatkarze mają boisko do siatkówki plażowej. W pawilonie plażowym można w sezonie wypożyczyć leżaki i sprzęt sportowy.

REKLAMA

Plaża z nominacją

Z plaży Romantycznej można przepłynąć promem na plażę Zawady leżącą na drugim brzegu Wisły. Pawilon oraz zadaszenia z ławami i stołami zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można je było zdemontować w przypadku fali powodziowej.

Za projekt modernizacji plaży odpowiadał architekt Karol Żurawski ze współpracownikami Kacprem Karpińskim, Karolem Perkowskim, Tomaszem Podniesińskim i Dawidem Roszkowskim. Projekt architektury krajobrazu przygotował Łukasz Kowalski, konstrukcję Wojciech Kapela i Neven Kostic a nad hydrologią trzymał pieczę Piotr Kuźniar. Czy projekt otrzyma Nagrodę Architektoniczną m.st. Warszawy? Przekonamy się w przyszłym miesiącu.

(dg)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA