REKLAMA

Białołęka

budżet obywatelski »

Parking P+R Płudy? Zapomnijcie!

  28 maja 2024

alt='Parking P+R Płudy? Zapomnijcie!'
Fot. Filip Pelc

Radny Filip Pelc, nie czekając na ruch ze strony włodarzy miasta i Zarządu Transportu Miejskiego, postanowił działać w ramach budżetu obywatelskiego, który mógłby umożliwić budowę parkingu P+R Płudy etapami. Urzędnicy odpowiedzieli: "nic z tego".

REKLAMA

Zdaje się, że szansa na szybki, dobrze zorganizowany i sensownie zlokalizowany parking typu P+R na białołęckim odcinku linii kolejowej została zaprzepaszczona tuż po tym, jak decydenci z Zarządu Transportu Miejskiego wpadli na pomysł wybudowania go obok stacji kolejowej na Żeraniu.

Od lat trwają rozmowy

Przed dwoma laty, za ponad 11 mln zł, obok skrzyżowania Płochocińskiej z Marywilską powstał parking, który w przeważającej części świeci pustkami. Tymczasem dziki parking pod wiaduktem obok stacji Płudy cieszy się od lat ogromnym zainteresowaniem kierowców przesiadających się do pociągów. Radny Filip Pelc wiele razy interweniował w tej sprawie, namawiając urzędników do poważnego zajęcia się ucywilizowaniem tego dzikiego parkingu. Dotychczas bezskutecznie. W 2013 r. kolejarze podjęli rozmowy z miastem w sprawie przekazania prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości. Od tamtego czasu niewiele się wydarzyło, a sprawa przypomina sytuację z gorącym kartoflem. Od 2016 r. pomiędzy PKP PLK a ratuszem negocjowany jest projekt porozumienia. Czy coś się w tej sprawie ostatnio zmieniło?

- Pomiędzy miastem a PKP PLK prowadzone są negocjacje dotyczące projektu porozumienia regulującego przekazanie przez nas infrastruktury drogowej (wiaduktów nad torami kolejowymi na ul. Klasyków i ul. Mehoffera przy przystanku Warszawa Płudy oraz dróg dojazdowych do nich) wraz z prawem do nieruchomości - informuje krótko Anna Znajewska-Pawluk z zespołu prasowego PKP PLK. Czyli rozmowy trwają i trwać mają.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

P+R Płudy - mieszkańcy tego chcą

Sytuacja jest patowa. Miejski ratusz nie kwapi się z przejęciem infrastruktury, gdyż wie, że musiałby na siebie wziąć wysokie koszty jej utrzymania. A dodatkowo, nie byłoby już wymówek, że nie da się wybudować parkingu P+R Płudy, "bo teren nie należy do miasta".

Od początku istniała obawa, że projekt radnego Pelca, który trafił do budżetu obywatelskiego, może zostać przez urzędników wyrzucony do kosza. I tak też się stało. Co ciekawe, budowę parkingu samorządowiec zaproponował na jednej z działek należących do miasta od strony ulicy Klasyków i Podkładowej. Jak zaznaczył, nie zaspokoi to w pełni potrzeb parkujących, jednak od czegoś trzeba zacząć. I faktycznie, mógłby to być dobry początek.

REKLAMA

Projekt skończył w koszu

Mógłby, ale nie będzie. Dlaczego? Jak przekonują urzędnicy, realizacja projektu może częściowo uniemożliwić w przyszłości budowę parkingu P+R według koncepcji ZTM, zakładającą jego realizację między innymi na jednej z zaproponowanych przez radnego Pelca działek. Urzędnicy podają też inne powody, dla których odrzucili ten projekt.

- Realizacja nie jest możliwa w ciągu jednego roku budżetowego - dodają i wyjaśniają, że projektowanie wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę potrwa aż dziewięć miesięcy. Następnie przygotowanie materiałów przetargowych, ogłoszenie postępowania, weryfikacja ofert, wybór wykonawcy robót, podpisanie umowy to kolejne 3-4 miesiące, zaś same roboty budowlane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie to kolejne 11-12 miesięcy. Następnie odbiory i uruchomienie parkingu to dodatkowe dwa miesiące. Łącznie 36 do 40 miesięcy. W przypadku trybu "projektuj i buduj" około cztery miesiące krócej, o ile nie będzie żadnych unieważnionych przetargów. Ostatnią z przyczyn, dlaczego nie powstanie skromny parking na Płudach jest to, że P+R realizowane przez ZTM są obiektami, z których korzystanie jest płatne, co jest sprzeczne z założeniami budżetu obywatelskiego, w ramach którego obiekt musiałby być bezpłatny i ogólnodostępny.

DB

REKLAMA

Komentarze (9)

# KOkaina

28.05.2024 08:26

Pelc lubi jeździć PO białej łące.

# Ewcia

28.05.2024 13:41

Farsa jakich mało. Miasto wybierając Żerań na P+R popełniło duży błąd, bo zupełnie olali mieszkańców. Efekt taki, że na tym parkingu mamy kilkanaście samochodów na >200 miejsc. Każde miejsce pod chmurką kosztowało >50.ooo PLN, co jest absurdem kolejnym. Jeszcze lepiej, że miasto nie umiało się dogadać z PKP i brakuje komunikacji ze stacją a i na samej stacji nie zatrzymywały się wszystkie pociągi (nie wiem jak jest teraz, może poprawili). Natomiast od samego początku trzeba było robić parking na Płudach, gdzie realnie miejsc brakuje. I co? I oczywiście miasto ma mieszkańców i ich potrzeby w trąbce. Dzięki!

# Juliusz Cezar

29.05.2024 14:48

Jak miasto ma budować to inwestycja trwa latami. Inwestor prywatny zrobił by ten parking w 2 miesiące.

REKLAMA

# Madbutcher

31.05.2024 09:03

#Juliusz Cezar napisał(a) 29.05.2024 14:48
Jak miasto ma budować to inwestycja trwa latami. Inwestor prywatny zrobił by ten parking w 2 miesiące.
I dodatkowo przynajmniej dwa razy taniej.

# Niedasie

31.05.2024 09:08

Tematu parkingu nie da się rozwiązać w 10 lat, za to pozwolenia na lidla wśród domów jednorodzinnych i patodeweloperke są załatwiane w dzielnicy od ręki. Takiej patologii jak w tej dzielnicy nie ma nigdzie w Warszawie, a obowiązuje to samo prawo. Burmistrzem zostaje była wiceburmistrz. Najtragiczniejszy burmistrz za karę dostaje burmistrza w innej dzielnicy. Nie ma nadziei na zmianę, a radni mogą składać interpelacje olewane przez rządzących i spółki miejskie. I tak to się kręci. Każdy ma swoją ważną rolę, a mieszkańcy są dekoracją.

# relask

01.06.2024 16:13

Zarządzanie infrastrukturą drogową w stolicy to przykład jak nie powinno się zarządzać. A tyle kasy w mieście miliardy.
No ale jak buduje się się po 50000 miejsca parkingowe p+r pod chmurką to sztandarowy przykład patologi.
I jeszcze w miejscu nie odpowiednim.
To raczej sprawa dla jakiegoś sądu czy oby pieniądze zostały wydane prawidłowo.
Popieram w pełni Niedasie.

REKLAMA

# Nie ma

02.06.2024 14:14

Nie ma i nie będzie! Kasa poszła w bos na Światowida 56! Przecież to oczko w głowie burmistrza i jego zastępców !!!!!!!!!! Otwórzcie w końcu oczy!

# jedwab

03.06.2024 08:47

no i po wyborach już przecież...

# Bialomeka

05.06.2024 20:22

Nic wam nie zrobią, zapomnijcie. Kasa idzie w sport na biedalece.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy