Parking i TIR-y? 5 mitów o budowie w parku Szymańskiego
19 września 2017
W sprawie Wolskiego Centrum Kultury plotka goni plotkę. Czy popularnemu parkowi rzeczywiście grozi zabudowa?
Plany budowy Wolskiego Centrum Kultury, mającego powstać na skraju parku Szymańskiego od strony Elekcyjnej, podzieliły mieszkańców dzielnicy. Niektórzy uważają, że lokalizacja na popularnym terenie zielonym to dobry pomysł, inni - że to bardziej odpowiednie miejsce dla sportu niż kultury, w dodatku z kiepskim dojazdem. Najostrzej przeciwko budowie protestuje stowarzyszenie Stop Zabudowie Parku Szymańskiego.
- Wybrana bez konsultacji lokalizacja wywołuje krzyk sprzeciwu - pisał w październiku w liście otwartym Karol Kostrzębski, prezes stowarzyszenia. - Wedle ostatnich doniesień miejski inwestor zamierza wybudować w tym miejscu również ośrodek pomocy społecznej. Wszystko to dzieje się przy całkowitym marazmie lokalnych i stołecznych mediów, które nie zdobyły się dotąd na ani jedną krytyczną analizę tego przedsięwzięcia.
Poprosiliśmy wolski ratusz o odniesienie się zarówno do argumentów protestujących mieszkańców, jak i do krążących po dzielnicy plotkach o budowie w parku parkingu czy też TIR-ach, mających realizować "dostawy" do budynku.
Mit I - "Park zostanie zabudowany"
Park Szymańskiego jest w całości objęty planem zagospodarowanym przestrzennego, uchwalonym osiem lat temu. Zgodnie z jego zapisami działka, na której stanie WCK, jest przeznaczona pod zabudowę, np. w postaci pawilonu kulturalnego z zielonym dachem. Zgodnie z planem pozostałych 99% powierzchni parku nie wolno zabudowywać.
Mit II - "Czeka nas wycinka zdrowych drzew"
Dużą część działki pod WCK zajmuje betonowy plac, ale rośnie tam także 55 drzew. Według zapowiedzi inwestora wycięte zostaną tylko drzewa chore. Pozostałe czeka przesadzenie w inne miejsca parku.
Mit III - "Powstanie ośrodek pomocy społecznej"
Nie ma takich planów. Urzędnicy brali pod uwagę opcję, w której OPS będzie korzystać z części pomieszczeń biurowych WCK, ale to już nieaktualne.
Mit IV - "W parku powstanie parking"
WCK będzie mieć 10 miejsc parkingowych przy Elekcyjnej i dwa przeznaczone dla niepełnosprawnych, zlokalizowane blisko wejścia do budynku. Nie będzie podziemnego garażu - poziom -1 zajmą ogólnodostępne pomieszczenia. Plotka o TIR-ach prawdopodobnie wzięła się z fragmentu rysunku, na którym widać dojazd do stacji transformatorowej, śmietnika i zaplecza teatralnego.
Mit V - "Nie było informacji o budowie"
Po raz pierwszy pisaliśmy o planach budowy WCK w parku Szymańskiego w czerwcu 2015 roku: "Pierwotnie władze dzielnicy planowały wybudować siedzibę dla WCK przy Sokołowskiej, jednak do terenu tego pojawiły się roszczenia. W związku z tym podjęta została decyzja o zmianie lokalizacji".
Konkurs na projekt WCK został już rozstrzygnięty. Budynek będzie miał dwie kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Elewacja wykonana będzie z pofałdowanego szkła, zaś na dachu powstanie taras widokowy, na którym możliwe będzie zasadzenie krzewów i małych drzew. Można tam będzie również wjechać rowerem, a zimą - zjechać na sankach. Częścią budynku będzie też mały zielony amfiteatr. Budowa będzie kosztować 16 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, WCK przeniesie się z obecnej siedziby przy Działdowskiej w przyszłym roku.
(dg)