Park leśny na Olesinie już prawie gotowy
26 kwietnia 2018
Jesteśmy na finiszu urządzania parku leśnego na Olesinie. Łoś, zając, dzik, sarenka i ładna siłownia plenerowa to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają tam na spacerowiczów.
Jak podkreśla radna Agnieszka Borowska, lokalizacja parku sprawia, że jest to idealny punkt wypadowy dla szlaków pieszo-rowerowych, biegowych i narciarskich. Pomyślano również o centrum informacji turystycznej, tak aby odwiedzający Zieloną Białołękę mogli w pełni poznać walory przyrodnicze oraz rekreacyjne nadleśnictw Drewnica i Jabłonna.
Leśny odpoczynek
Wśród atrakcji, jakie zaplanowano w Parku Olesin, znalazły się: leśny plac zabaw, ścieżka bajkowa, siłownia plenerowa, leśne ogrody oraz punkty informacji turystycznej. W zagospodarowaniu parku ujęto dwa placyki informacyjne. Pierwszy przy ul. Olesin, wraz ze stojakami rowerowymi i tablicami. Z drugiego placu, położonego tuż na granicy dwóch nadleśnictw (Drewnica i Jabłonna), będzie zaczynać się przygoda z różnego rodzaju szlakami sportowymi. Dziś szlaki turystyczne są trzy - czarny tzw. Patriotyczny "Polski Walczącej" o długości ok. 64 km, zielony Szlak Południowy o długości ok. 58 km oraz niebieski - Szlak Marecki o długości ok. 23 km. Przechodzą przez teren czterech gmin: Legionowo, Jabłonna, Nieporęt, Marki oraz siedem malowniczych leśnych rezerwatów. Szlak czarny pokazuje ponad trzydzieści pięć miejsc związanych z walkami niepodległościowymi rodaków. Największą atrakcją okolicy są jednak lasy. Znajdziemy wśród nich łęgowe (łęgi - czyli las nad rzeką) z olszą czarną i lasy mieszane ze 190-letnimi dębami szypułkowymi i bezszypułkowymi, 140-letnimi sosnami, brzozami brodawkowatymi, modrzewiami, lipami drobnolistnymi, topolami, świerkami, klonami i szeregiem innych. Mieszkają w nich dziki, sarny, łosie, lisy, kuny i bażanty.
Kłody, pniaki i zwierzaki
To właśnie zwierzęta stały się główną dekoracją nowego parku. - Stworzyliśmy tam mały plac rekreacyjny dla dorosłych i dzieci. Naturalnymi elementami wyposażenia są kłody, pniaki, głazy oraz profile zwierząt naturalnej wielkości. A oprócz tego jest także kilka urządzeń siłowni plenerowej, ławki i stoły. Jesienią posadzimy nowe rośliny, być może we współpracy z lokalnymi społecznościami - mówi Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich.
Leśny ogród
- Ten park jest niezwykły z tego względu, że znajduje się na styku dwóch nadleśnictw, które są bramą do siedmiu rezerwatów położonych wokół Białołęki. Będzie można w nim odpocząć, ale docelowo jest on bazą wypadową dla szlaków turystycznych - mówi radna Agnieszka Borowska.
(DB)