Park koło metra. Czego chcą mieszkańcy?
29 stycznia 2019
Gdy w 2022 roku powstanie stacja Ulrychów, z Bemowa i Targówka będzie można dojechać tam bez przesiadek. Mało popularny park przy Górczewskiej czeka drugie życie.
- Zdecydowana większość rozmówców przyjęła propozycję zmian w parku Ulricha i przestrzeni dookoła Wola Parku z nadzieją i entuzjazmem - mówi Dariusz Węglicki, menedżer projektu. - Aż 85% respondentów stwierdziło, że podobają im się wstępnie zaproponowane przez nas pomysły. Chcemy, aby w przyszłości to miejsce zyskało nowe funkcjonalności i stało się centrum spotkań dla naszych sąsiadów, mieszkańców Woli i Bemowa oraz wszystkich odwiedzających Wola Park.
"Natura w mieście"
Niezależnie od wieku, rozmówcy podkreślali konieczność zachowania elementów nawiązujących do historii parku Ulricha, a także potrzebę wprowadzenia funkcji edukacyjnych. Osoby, które wzięły udział w konsultacjach, chcą spędzać czas w otoczeniu zieleni (72%, a nawet 90% w grupie osób starszych). Jak zapowiada właściciel, ta funkcja parku Ulricha z pewnością zostanie zachowana. Hasłem najlepiej oddającym oczekiwaną ideę koncepcji zostało wybrane "Natura w wielkim mieście", które zyskało aż 84% wskazań.
Ankietowani wypowiedzieli się także na temat aktywności, jakich oczekiwaliby w odnowionej przestrzeni. Według nich największym zainteresowaniem cieszyłyby się możliwość zjedzenia zdrowych posiłków w restauracji oraz możliwość organizacji spotkań z przyjaciółmi lub z rodziną. Obie propozycje zyskały aprobatę 44% rozmówców. Wśród innych oczekiwanych wydarzeń pojawiły się warsztaty związane z urządzeniem własnego ogrodu, balkonu lub mieszkania, potańcówki i spotkania międzypokoleniowe, a także akcje wymiany ubrań, sprzętów i książek. Dużym powodzeniem cieszył się także pomysł warsztatów kulinarnych, w szczególności w powiązaniu z lokalnymi produktami lub zdrową żywnością.
- Szczególnie inspirujące okazały się rozmowy z wieloletnimi mieszkańcami, którzy obserwowali rozwój Woli i tego rejonu na przestrzeni wielu lat - podsumowuje Węglicki. - Ostateczna koncepcja rewitalizacji parku Ulricha i terenu przed Wola Parkiem na pewno będzie łączyć w sobie pomysły, jakie zaproponowali nam mieszkańcy, eksperci, architekci oraz lokalni aktywiści. Chcemy jednak, aby ten teren w jak największym możliwym stopniu był odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności, stał się miejscem spotkań bliskim sercu mieszkańców Woli i Bemowa.
(dg)