REKLAMA

Targówek

inwestycje

 

Park Bródnowski: toalet brak, bo nie zarabiają

  17 grudnia 2012

Park Bródnowski: toalet brak, bo nie zarabiają

Potrzeba jest matką wynalazków, ale za potrzebą przede wszystkim trzeba chodzić. A załatwiać te sprawy w śmierdzących, plastikowych toi-toikach to często prawdziwa mordęga. - W parku Bródnowskim przydałaby się toaleta stacjonarna, z prawdziwego zdarzenia, sprzątana na bieżąco i czysta - zgłaszają mieszkańcy. - Nic z tego, toalety na siebie nie zarabiają - odpowiada burmistrz Grzegorz Zawistowski.

REKLAMA

Skoro nie ma co się lubi, to ma się toi-toiki. Plastikowe budki, nie dość że obskurne, to prowokują jeszcze wandali. Głównie młodzież w stanie upojenia alkoholowego często te budki przewraca. Zdarzają się podpalenia (szczęśliwie jeszcze nigdy nikogo nie było w środku) - ostatnio po raz kolejny spalono toi-toika w parku Wiecha. Czy urzędu dzielnicy nie byłoby stać na zbudowanie chociaż jednego normalnego szaletu?

Są inne potrzeby

Urzędnicy tłumaczą, że zbudowanie toalety stacjonarnej to koszt przynajmniej 2 mln zł, bo oprócz samego budynku konieczne jest doprowadzenie kanalizacji. Potem trzeba tego pilnować i jakoś utrzymywać. A to kolejne kilkaset tysięcy złotych w skali roku.

- Dwa miliony? Niech urzędnicy przestaną bredzić! Tyle kosztują dwie luksusowo wykończone wille, każda po 300 mkw. Kilkaset tysięcy roczne utrzymanie toalety? Nie wiedziałem, że zarobki "babć klozetowych" należą do najwyższych w kraju - komentuje oburzony mieszkaniec.

Wstąp do księgarni

Czyli, nic z tego?

- Gdyby znalazł się inwestor skłonny wybudować w pobliżu restaurację lub inny lokal, w którym pieniądze zostawialiby jego klienci i zostawialiby je też w budynku toalety, to wtedy tak. Warunkiem byłoby też zainstalowanie w parku monitoringu, o co się staramy. W innym przypadku jesteśmy bowiem bezsilni wobec wandali.

Na napis "Bródno" przyszły pieniądze z miasta. Toaletę musielibyśmy sfinansować sami - to argument burmistrza.
A mimo wszystko co innego zniszczyć toi-toika, a co innego normalną toaletę - tłumaczy burmistrz Zawistowski.

No dobrze, pytamy. A dlaczego dzielnica zdecydowała się swego czasu na ustawienie tzw. Parku Rzeźby w tymże parku Bródnowskim? To inwestycja, która musiała kosztować sporo. A słynny już napis "Bródno" na wzór Hollywood, który kosztował 80 tys. zł?! Pomijając wartości estetyczne, w pierwszej kolejności powinno się postawić na sprawy pierwszej potrzeby. A nie ma nic bardziej związanego z potrzebą niż toaleta. W tym konkretnym przypadku publiczna.

- Pieniądze na Park Rzeźby z budżetu miasta otrzymywało zawsze Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Nie wszystkim musi to się podobać, ale gdybyśmy nie wzięli tych pieniędzy, to na inny cel byśmy nie dostali. To nigdy nie obciążało budżetu dzielnicy. Poza tym to miejsce zaczyna być odwiedzane przez fachowców z całego kraju, związanych ze sztuką. W naszych warunkach taka ekspozycja to ewenement. Być w Warszawie i nie odwiedzić Targówka coraz częściej bywa traktowane jako niezręczność także przez gości z zagranicy. Na napis "Bródno" przyszły pieniądze z urzędu miasta, właśnie na to konkretne zadanie, na nic innego. Toaletę na chwilę obecną musielibyśmy sfinansować sami. Wiemy, że by się przydała, ale musimy czekać na inwestora. Na razie takiego nie ma - broni się burmistrz Zawistowski.

Właśnie spadł śnieg. Tymczasem z parku zniknęły nawet toi-toie.

- Toalety przenośne stoją wyłącznie w sezonie. Zimą ruch w parku nie jest duży. Niedaleko, przy boisku Syrenka znajduje się toaleta. Poza tym w całym mieście toalety stacjonarne są zamykane, właśnie ze względu na koszty. Toi-toiki sprawdzają się na całym świecie - dodaje rzecznik Rafał Lasota.

mac

Nasz komentarz:

Kwoty, na jaką urząd oszacował zbudowanie toalet w parku Bródnowskim nie będę komentował, bo skala błędu jest porażająca. Poszerzę nieco horyzont myślenia burmistrza Grzegorza Zawistowskiego o nierentowności toalet i zadam pytanie: czy park na siebie zarabia? Nie! To po co go mamy? Czy szkoły zarabiają? Nie! Zlikwidujmy i nie budujmy kolejnych. Dawno nie słyszałem z ust samorządowca tak absurdalnego argumentu. Toaleta nie jest od zarabiania, Panie Burmistrzu. A Pan jest od dbania o racjonalne wydawanie publicznego grosza. Argumenty, że kasa na Park Rzeźby czy napis "Bródno" nie pochodziła z budżetu dzielnicy są śmieszne. Miejskie czy muzealne, to także pieniądze publiczne, z moich podatków, i dziwię się, że Pan tego nie rozumie. Jako samorządowiec nie powinien Pan pozwalać na takie wydatki, wiedząc że są tysiące ważniejszych potrzeb. Burmistrzem trzeba być od A do Z, a nie tylko od A do F, bo reszta to ZDM, ZTM, miasto, ministerstwo i Unia Europejska. Jeśli nie czuje się Pan już na siłach, by temu zadaniu podołać, to może czas pomyśleć o przekazaniu sterów komuś bardziej energicznemu?

Bartek Wołek

 

Komentarze (3)

# Bisiu

17.12.2012 17:43

zlikwidować toalety w urzędzie- też nie zarabiają !!!!

# Bogdan

17.12.2012 20:46

Polubiłem Panią Redaktor. Czuje Park Bródnowski!!!. Lubię i Burmistrza Zawistowskiego. Może ma już trochę latek, ale jest porządnym facetem i za to Go cenię. Ale z Parkiem Bródnowskim się zagalopował i nie w tym kierunku co trzeba. Musi zrozumieć, że Park Bródnowski jest dla mieszkańców Bródna wyspą zieleni, miejscem relaksu i wypoczynku. W nosie mam i sądzę, że i mieszkańcy Bródna te instalacje artystyczne. W nosie mam tych odwiedzających Warszawę, turystów krajowych i zagranicznych, którzy Warszawę odwiedzają tylko po to aby zobaczyć instalacje artystyczne w Parku Bródnowskim. Tak na serio ta mam nadzieję, że i Pan Burmistrz nie wierzy w te bajki. Powtarzam stanowczo, zostawcie Park Bródnowski w spokoju, nie dewastujcie tego co zrobili wasi poprzednicy. Usuńcie jak najszybciej z Parku te paskudztwa. Burmistrzu, pokaż Pan wreszcie charakter i popędź to towarzystwo, które przychodzi do urzędu z tymi bzdurnymi propozycjami i pomysłami. Park musi być Parkiem. Trzeba koniecznie ogrodzić Park Bródnowski. Trzeba zrealizować projekt zagospodarowania Parku Bródnowskiego przyjęty przed Radę Gminy-Dzielnicy a opracowany przez prof. Wolskiego z SGGW. Znajdzie się wtedy i miejsce na toaletę!!!. Pani Redaktor, trzeba dalej cisnąć Burmistrza, prawda i zwycięstwo jest po Pani stronie. W tych staraniach ma Pani sojusznika.

# Bogdan

17.12.2012 20:53

Tak, pomyliłem się. To nie Pani Redaktor a Pan Redaktor Bartek Wołek. Reszta jest ok.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe