REKLAMA

Mokotów

różne »

 

Panorama chroniona jak zabytek? "Ma znaczenie symboliczne"

  30 czerwca 2021

alt='Panorama chroniona jak zabytek? "Ma znaczenie symboliczne"'
źródło: galeria-panorama.pl

Stojące w pobliżu węzła al. Witosa z Czerniakowską centrum handlowe było jednym z pierwszych warszawskich budynków, kojarzonych z powrotem do kapitalizmu.

REKLAMA

- Galeria Panorama powstała we wczesnych latach 90. jako pierwsze w Warszawie, jak i całej Polsce centrum handlowe - czytamy na stronie obiektu. - W obliczu transformacji ustrojowej i rodzącego się kapitalizmu była wyjątkowym, pełnym luksusu i przepychu miejscem, gdzie można było kupić oryginalne jeansy czy zjeść pizzę znanej amerykańskiej sieci restauracji. Tajemnicza i unikatowa. Ambasada Korei Północnej "dobrem kultury współczesnej"? Tajemnicza i unikatowa. Ambasada Korei Północnej "dobrem kultury współczesnej"?
Imprezy łamiące zasady stanu epidemii, biuro Ryszarda Petru, mieszkający w Warszawie brat Kim Dzong Ila - budynek przy Bobrowieckiej kryje wiele historii.

Centrum handlowe retro

Gdy 28 lat temu otwierano Panoramę, prezydentem Polski był Lech Wałęsa, premierem Waldemar Pawlak, Jerzy Owsiak zakładał Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, nowościami w sklepach były lody Algidy i herbata Liptona, a trenerem piłkarskiej reprezentacji został Henryk Apostel.

Dziś budynek przy al. Witosa jest opisany w Google Maps jako "centrum handlowe w stylu retro" a stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki chce wpisać je na listę dóbr kultury współczesnej.

Wstąp do księgarni

Panorama jak zabytek?

W ocenie konserwatora Panorama zasługuje na zachowanie w krajobrazie Warszawy za nowatorstwo rozwiązań przestrzennych architektonicznych i technicznych, "cechy indywidualne" oraz z uwagi na znaczenie symboliczne. Jeśli budynek zaprojektowany przez Tadeusza Szumielewicza, Stanisława Chrzanowskiego, Mirosławę Koczan i Martę Pawlicę zostanie uznany za dobro kultury współczesnej, będzie objęte ochroną podobną do gminnej ewidencji zabytków.

Wśród mokotowskich budynków nominowanych do miana dobra kultury współczesnej znalazły się także ambasada Korei Północnej, kościół marianów przy Bonifacego, siedziba Agory przy Czerskiej, kościół NMP Matki Kościoła przy Domaniewskiej, kościół św. Dominika przy Dominikańskiej, Służewski Dom Kultury, zespół budynków mieszkalno-usługowych na rogu Powsińskiej i Bonifacego i Curtis Plaza przy Wołoskiej.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuMokotów

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe