REKLAMA

Targówek

kultura »

 

Pan mi zapnie sukienkę!

  9 marca 2007

- Państwa aktywność artystyczna to autentyczne tworzenie kultury narodowej, która nie może zamykać się przecież w działalności teatrów czy filharmonii, ale dla swej żywotności musi także znajdować wyraz w amatorskich przedsięwzięciach scenicznych.

REKLAMA

Tak mówił 28 lutego podczas gali finałowej do uczestników V Festiwalu Chórów, Zespołów i Kabaretów Seniora w Domu Kultury "Zacisze" prof. Krzysztof Kusiel-Moroz, wykładowca warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, dyrygent cenionego na całym świecie Warszawskiego Chóru Chłopięco-Męskiego oraz przewodniczący jury konkursu.

Wcześniej - 10 i 11 lutego - razem z Magdaleną Ptaszyńską, absolwentką wy-działu jazzu i muzyki rozrywkowej na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz And-rzejem Borzymem jr, szefem Collegium Musicum - wysłuchał ponad 30 prezentacji w wykonaniu zespołów artystycznych seniora z Warszawy i okolic.

Nagrodzono i wyróżniono blisko 15 grup w trzech kategoriach: chórów, zespo-łów i kabaretów. Najwyższą lokatę zdobyły połączone chóry Gold Old Ave i Zacisze, działające w domach kultury na Targówku: Świt i Zacisze, wspierane przez Fun-dację AVE. Tym razem chórzyści, wykonujący muzykę poważną, sakralną i rozryw-kową na trzy głosy mieszane a capella wyśpiewali Grand Prix!

- Cieszymy się, że nasze śpiewanie nie tylko przynosi radość i satysfakcję, ale jest również doceniane przez profesjonalistów - mówi Bartłomiej Włodkowski, dyry-gent zespołów. - Chóralna faktura a capella, niezwykle trudna technicznie, pozwala na bardzo sugestywne wyrażanie emocji. Jednocześnie nauka partii głosowych to znakomity trening dla umysłu.

Zaciszański festiwal, organizowany przez Dom Kultury Zacisze, a prowadzony z wielką pasją i zaangażowaniem przez członków chóru Zacisze oraz zespołu Zaci-szańska nuta, stanowi prawdziwe święto ludzi w trzecim wieku. Ich członkowie są wulkanem niespożytej energii.

Jestem za kulisami. Trwają prezentacje. - Dajcie szybko coś do picia, w gardle mi zaschło, a przede mną jeszcze dwie solówki - wpada ze sceny seniorka jednego z kabaretów. Za chwilę - kolejna. Tym razem trzeba się przebrać do następnego skeczu. - Pan mi zapnie sukienkę - patrzy rozkazująco na mnie. Przebiera się na oczach czekającego w garderobie kolejnego zespołu. - Co tak wolno? - ponagla mnie. - Tu nie ma czasu na krępację, występ idzie, muszę zdążyć! Za chwilę znów przyjdę, Pan naszykuje mi tę czerwoną bluzkę...

Przyznam, że imponuje mi to autentyczne oddanie sztuce. Panowie z chóru wcale nie wydają się być zdenerwowani tuż przed występem. Dla żartu chowają ko-leżankom teczki z nutami! Śmiechu co niemiara! A już na scenie bardzo poważnie i niezwykle poprawnie wykonują... pieśni żołnierskie. Tymczasem prowadząca zespół Piaskowe babeczki uparcie przypomina: - W drugim takcie wolniej, rytm jest najważniejszy... Słuchajcie akompaniamentu.

Ma rację Regina Głuchowska z Chóru Zacisze, że "uczestnictwo w zespole, chó-rze, kabarecie to niezwykle cenna i autentyczna rehabilitacja sanatoryjna"! Myślę sobie, że ci ludzie wiedzą, po co się żyje, a ich niesamowity zapał udziela się wszystkim. Można przy nich - mówiąc kolokwialnie - "ładować swoje akumulatory".

Nic dziwnego, że festiwal gromadzi sporą grupę publiczności. Od rana do wie-czora przez dwa dni trwania konkursu sala widowiskowa Domu Kultury Zacisze dosłownie pękała w szwach - są tutaj rodziny i znajomi występujących, ale również osoby postronne, które specjalnie przyjeżdżają na konkurs. Ważne też, że artyści-seniorzy oglądają i słuchają siebie nawzajem.

A jak wielkie i autentyczne emocje towarzyszą prezentacjom chórów, zespołów i kabaretów seniora można się przekonać oglądając płytę DVD z fragmentami występów wszystkich uczestników, przygotowaną przez Dom Kultury Zacisze. I radosne sielskie piosenki, i śpiewy patriotyczne, i tradycje ludowe, i autorskie teksty opisujące codzienność emerytów, i humorystyczne dialogi, i skecze, i am-bitna klasyka chóralna, i romantyczne, pełne czaru widowiska muzyczne o miłości w stylu retro, i piękna poezja, i sięganie do tradycji muzycznych innych kultur z żydowską na czele... Cóż, wychodzi na to, że to, co najpiękniejsze może spotkać nas dopiero po sześćdziesiątce!

mw

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break