REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Oszuści handlują używanymi samochodami

  12 maja 2006

W ostatnim okresie znacząco wzrasta liczba oszustw dokonywanych przy zakupach samochodów poprzez internet. Nieznana grupa przestępcza oferuje na stronach internetowych www.mobile.de oraz www.autoscout.de (choć nie można wykluczyć wykorzystania innych stron, specjalizujących się w pośrednictwie w handlu samochodami) możliwość zakupu pojazdu w atrakcyjnej cenie.

REKLAMA

Podawane dane osobowe są najczęściej fikcyjne, jednak pewna ich część to dane prawdziwe. W tym celu pozyskuje się dane osób rzeczywiście sprzedających samo-chody, prosząc je o przesłanie e-mailem kopii dokumentu tożsamości (np. pod pretekstem uwiarygodnienia transakcji i osoby sprzedającej).

Opisy pojazdów są kopiowane z autentycznych ogłoszeń. Właściciele tych pojazdów nie wiedzą, że są one oferowane do sprzedaży. Do kontaktów z potencjalnymi kupcami, wykorzystywane są przede wszystkim adresy e-mailowe amerykańskich serwerów. Kontakt pomiędzy stronami odbywa się w języku angielskim. Sprawcy, praktycznie za każdym razem informują, że z różnych powodów przenoszą się do Wlk. Brytanii i muszą pilnie pozbyć się pojazdu. Ponadto informują, że z uwagi na fakt, że już wielokrotnie usiłowali sprzedać samochód, a poprzez ciągłe przyjazdy z Anglii do Niemiec, ponieśli już znaczne straty, żądają wpłacenia zaliczki, która ma być przekazana przez rzekomo zaufaną firmę autoryzowaną przez portale www.mobile.de bądź www.autoscout.de. Nie jest to jednak prawda, gdyż obie wymienione firmy nie prowadzą tego typu działalności. Działają wyłącznie na zasadzie kontaktowania sprzedającego samochód z potencjalnym jego nabywcą, a sama transakcja odbywa się wyłącznie pomiędzy zainteresowanymi stronami. Poszkodowani otrzymują e-mail od rzekomej firmy powierniczej. W tym celu sprawcy zarejestrowali różne domeny, które przy pobieżnym sprawdzeniu robią wrażenie przynależności do wyżej wymienionych legalnie działających firm. Po nawiązaniu kontaktu, poszkodowani mają przekazać żądaną kwotę poprzez firmy specjalizujące się w przekazie pieniędzy do rzekomej firmy powierniczej, bądź na konto bankowe za granicę. Najczęściej spotykane kwoty zaliczek, to od 3.000 do 5.000 euro. Na podstawie przesłanych numerów przekazów transferowych oraz sfałszowanych dokumentów tożsamości, sprawcy wypłacają gotówkę, a dalszy kontakt z poszkodowanym się urywa.

Polacy nadal bardzo chętnie kupują używane auta za granicą. Kusi głównie cena. Tę gorączkę wykorzystują złodzieje, a powyższy przykład świadczy o tym, że ich spryt i wyobraźnia znacznie przewyższa często naszą. Niestety.

cahadeiwu
na podst. informacji Komendy Głównej Policji

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025