Pomarańczowa bransoletka
12 maja 2006
O Ogólnopolskim Programie Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie" pisaliśmy w "Echu" kilkakrotnie. Celem programu jest zachęcenie osób potrzebujących pomocy psychiatrycznej do pójścia do specjalisty. Po poradę mogą się zgłaszać do warszawskiego Centrum Pomocy na Politechnice Warszawskiej.
www.odnalezcsiebie.pl |
Jak podkreśla doc. Joanna Meder, ogólno-polski koordynator programu "Odnaleźć siebie", najważniejszą sprawą jest zmiana społecznego nastawienia do problemów psychicznych i kontaktu z psychiatrą. Fakt, że centrum zlokalizowano na terenie uczelni jest bardzo cenny, bowiem studenci żyją w ciągłym stresie, często potrzebują pomocy i teraz będzie o nią łatwiej.
Piątkowe porady
Do centrum - mieszczącego się w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej przy pl. Politechniki 1, pokój 136 - zainteresowani (nie tylko studenci, lecz wszyscy potrzebujący) mogą się zgłaszać w każdy piątek w godzinach 14-18. Mogą liczyć tam na porady psychologiczne i psychiatryczne. Co ważne, pomoc jest bezpłatna, anonimowa, a czas wizyty - nieograniczony. Każdy przychodzący do centrum otrzy-muje poradnik "Rozmowa, która nie boli", zawierający odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące współczesnej psychiatrii, objawów i przyczyn chorób psychicz-nych, a także metod leczenia.Pokonać lęk
Program "Odnaleźć siebie" realizowany jest z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a merytoryczny patronat nad nim objął Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Celem programu jest m.in. przekonanie pacjentów, że tylko wczesna diagnoza i wcześnie rozpoczęte leczenie dają szansę na normalne życie.Przeciwdziałaniu stereotypom dotyczącym zaburzeń psychicznych służą przy-gotowane przez organizatorów programu "Odnaleźć siebie" pomarańczowe bran-soletki - symbol wsparcia dla celów programu. Bransoletki otrzymują bezpłatnie wszyscy zgłaszający się do Centrum Pomocy. Mogą je nosić także osoby zdrowe. W ten sposób wyrażają solidarność z ideą programu.
JZV