Ośrodek dla bezdomnych zamiast szkoły? Mieszkańcy zbulwersowani decyzją ratusza
11 stycznia 2021
W bezpośrednim sąsiedztwie szkoły i domów jednorodzinnych na Białołęce powstała już szósta placówka dla osób bezdomnych.
Wraz z początkiem roku Białołękę Dworską obiegła informacja, że na terenie zamkniętego domu dziecka na rogu Bohaterów i Dynamicznej warszawski samorząd - "w tajemnicy przed mieszkańcami" - urządza nowy ośrodek dla bezdomnych. Na terenie dzielnicy jest ich już pięć: przy Marywilskiej działają noclegownia, schroniska i miejsce kwarantanny, a przy Kaczorowej i Myśliborskiej - noclegownie. Otwarciem tej ostatniej chwaliła się niedawno wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra.
Kwarantanna dla bezdomnych
Dlaczego kolejną placówkę dla bezdomnych zlokalizowano akurat na Białołęce, na terenie byłego domu dziecka, choć samorząd mieszkańców od dawna postuluje, aby ten teren został przeznaczony dla pękającej w szwach sąsiedniej podstawówki? Na to pytanie urząd miasta nie odpowiedział. Udało nam się jednak dowiedzieć, jakie funkcje będzie pełnić ośrodek przy Bohaterów. Na razie przebywa w nim dziewięć osób.
- Ośrodek na Białołęce ma szczególny charakter i jest przeznaczony dla osób chorych, mających problem w poruszaniu się, jest placówką buforową, która uniemożliwia swobodne korzystanie ze schronisk osobom w kryzysie bezdomności - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka warszawskiego ratusza. - Każda osoba, która jest skierowana do schronisk, musi odbyć wewnętrzną kwarantannę w placówkach buforowych, aby mieć pewność, że żadna osoba nie trafi do schroniska z wirusem. Taką rolę pełni w tej chwili placówka na Białołęce. Osoby chore nie są umieszczane w tej placówce.
Szkoła Podstawowa nr 110 - czy będzie rozbudowa?
- Nie mam nic przeciwko bezdomnym, ale zadziwiające jest, że miejski ratusz nie przeznaczył tej działki dla naszej podstawówki - mówi mieszkaniec Białołęki Dworskiej. - Szkoła jest zdecydowanie za mała na dzisiejsze potrzeby, a w okolicy wciąż przybywa bloków. Budynki po domu dziecka są duże i można je z powodzeniem zaadaptować na potrzeby szkoły.
Podstawówka nr 110 znajduje się po drugiej stronie Bohaterów, więc działka po domu dziecka byłaby doskonałą lokalizacją np. dla oddzielnego budynku dla zerówek i klas I-III. Okolica nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego i nic nie stoi na przeszkodzie, by obie części placówki były połączone np. kładką - tak, jak w podstawówce na rogu Ruskowego Brodu i Verdiego. Czy to realne, by docelowo w miejscu ośrodka dla bezdomnych powstały sale szkolne?
- Na obecnym etapie żadne decyzje ostateczne nie zapadły - mówi rzeczniczka urzędu miasta. - Koncentrujemy się na ratowaniu zdrowia i życia naszych mieszkańców w związku z pandemią.
(dg)