Oratorium Jakubowe. Prapremiera w niedzielę
19 czerwca 2018
Jubileusz 500-lecia wzniesienia tarchomińskiego kościoła św. Jakuba zaowocował specjalnym utworem muzycznym napisanym z tej okazji. "Oratorium Jakubowe" na chór mieszany, dzieci, solistów, organy i kwartet smyczkowy premierowo będzie można usłyszeć w niedzielę 24 czerwca o godz. 19.
Utwór powstał z inicjatywy Fundacji Ave i radnego Piotra Oracza. Autorem muzyki jest Jerzy Cembrzyński, instrumentalista i kompozytor, związany z Filharmonią Narodową, słowa napisała poetka Aldona Kraus.
- To muzyczna modlitwa, która prowadzi nas od grobu świętego Jakuba w Santiago de Compostela poprzez średniowieczne szlaki pielgrzymkowe aż do Tarchomina - wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave.
Cieszmy się urodzinami naszego kościoła
Rozmowa z Piotrem Oraczem, radnym Białołołęki, aktywnie zaangażowanym w obchody jubileuszu 500-lecia kościoła św. Jakuba na Tarchominie przy ul. Mehoffera 4.
- Atutem utworu jest jego różnorodność. Oprócz partii solowych i chóralnych, nie zabraknie też "Kantyczki" w klimatach ludowych, przywołującej na myśl dawne jakubowe odpusty, czy "Piosenki tarchomińskiej dzieciarni", w której najmłodsi podziękują za "nasz kościół już pięćsetletni", ale i "za domy, bloki, parki, ogrody"... Całość wieńczy monumentalna "Pieśń dziękczynienia".
Kompozycję wykonają znakomici artyści. Partie solowe zaśpiewają Agnieszka Kozłowska z Polskiej Opery Królewskiej, świetna sopranistka, występująca na wielu zagranicznych scenach operowych oraz Jerzy Sznajder, baryton przez lata związany z Teatrem Wielkim, laureat I nagrody w Konkursie im. Mieczysława Fogga. Utwór dziecięcy zaprezentują z kolei mali soliści z Białołęki - Ewa Bogucka i Adam Sobko. Wtórować im będą instrumentaliści Lucjan Szaliński-Bałwas - I skrzypce, Anna Ceglińska - II skrzypce, Karolina Matyas - altówka, Justyna Meliszek - wiolonczela i Maksym Rzemiński - organy oraz wielokrotnie nagradzane chóry - mieszany Ave, działający przy Fundacji Ave i parafii Narodzenia NMP w Płudach, studencki Camerata Varsovia oraz męski Oktawian. Całość poprowadzi dyrygentka Barbara Hijewska, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i mieszkanka Białołęki. Nie zabraknie też gawędy o historii świątyni.
To nie koniec muzycznych atrakcji. Przed "Oratorium" męska grupa "Jerycho" pod kierunkiem Bartosza Izbickiego - najlepszy polski zespół specjalizujący się w muzyce dawnej i odtwarzający techniki wykonawcze sprzed kilkuset lat - wykona kilka średniowiecznych utworów jakubowych ze słynnej księgi "Codex Calixtinus". To XII-wieczny przewodnik do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela, zawierający szereg porad praktycznych dla ówczesnych pielgrzymów oraz opis cudów św. Jakuba i stosowne modlitwy, w tym pierwsze wielogłosowe śpiewy średniowieczne.
- Nasza propozycja to także powrót do muzycznych tradycji tarchomińskiego św. Jakuba - dodaje Włodkowski. - Wzruszył mnie jeden z XIX-wiecznych artykułów z prasy warszawskiej donoszący, że na jakubowy odpust do Tarchomina przyjechali artyści ze stolicy, a partie solowe wykonała zachwycająco tutejsza miejscowa sopranistka... Zresztą w dawnej prasie takich śladów możemy znaleźć znacznie więcej. Niejednokrotnie tutejsi proboszczowie sprzed 150 lat na łamach gazet dziękowali artystom za piękną oprawę muzyczną mszy.
Bezpłatne wejściówki na koncert są dostępne w zakrystii, można też je rezerwować mailem: avetki@wp.pl lub telefonicznie: 608-178-447. Koncert zostanie powtórzony dwukrotnie jesienią br. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
(red)
.