Opowieść o Boernerowie. Piknik historyczny
6 września 2018
Gdy II Rzeczpospolita ogłaszała niepodległość, były tam łąki i lasy. Kilka lat później powstała potężna radiostacja i osiedle, które można odwiedzać do dziś. Najlepszą okazją będzie sobota 22 września.
Tego właśnie dnia na rogu Radiowej i Kutrzeby odbędzie się piknik historyczny, na który zapraszają Bemowskie Centrum Kultury i mieszkańcy Boernerowa. Tzw. Osiedle Łączności będzie za kilka lat obchodzić setne urodziny - póki co samo świętuje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Cóż to był za dzień. Bemowo 1933
Przed ostatnią wojną nasza dzielnica, Warszawa i Polska wyglądały zupełnie inaczej, ale jedno się nie zmieniło. Politycy zawsze lubili pozować do zdjęć.
Podczas tego stulecia w Warszawie zmieniło się praktycznie wszystko, ale Boernerowo jak było, tak jest na uboczu. Powstało w lesie obok wówczas nowej Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej dla pracowników odpowiednika dzisiejszego Ministerstwa Komunikacji z woli jednego człowieka, ministra d/s poczt i telegrafów Ignacego Boernera. Do roku 1935 gotowych było prawie trzysta, nowoczesnych jak na tamte czasy, domów wyposażonych w instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Komunikację z Warszawą zapewniała - tak jak dziś - linia tramwajowa. Boerner nie dożył ostatniego etapu prac. Zmarł w 1933 roku.
Sobota z historią
Dziś Boernerowo jest sennym osiedlem na peryferiach metropolii. To idealne miejsce na spacer lub jazdę rowerem, zapomniane przez większość warszawiaków i chyba też bemowian. Niezwykle malownicze domy Boernerowa, zwłaszcza nieliczne już drewniane, zasługują na uwagę nie mniej, niż osiedle Przyjaźń czy fort Bema.
Program pikniku (sobota 22 września, początek o godz. 15:00) polana na rogu Radiowej i Kutrzeby
Projekt jest realizowany w ramach Laboratorium Projektów Boernerowa.
(dg)
.