Odszkodowanie a zakaz konkurencji
24 marca 2011
Po zakończeniu pracy u poprzedniego pracodawcy przez pół roku powstrzymywałam się od zatrudnienia się w firmie konkurencyjnej z uwagi na zakaz konkurencji zawarty w umowie o pracę z poprzednim szefem.
![]() Autorka jest radcą prawnym z Kancelarii Radcy Prawnego Alicji Staroń |
Oszuści podają się za pracowników ZUS. Uwaga na podejrzane telefony
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotarły niepokojące sygnały o kolejnych próbach oszustwa "na pracownika ZUS-u". Tym razem naciągacze dzwonią i proszą o podanie danych potrzebnych do wypłaty pieniędzy z subkonta. W ten sposób chcą wyłudzić informacje mogące posłużyć do kradzieży lub zaciągnięcia kredytu na cudze dane.
Wywiązałam się z tego, jednak znacznie ograniczyło to moje możliwości zarobkowe. W umowie o pracę nie ma nic o wysokości przysługującego mi odszko-dowania z tego tytułu i terminie jego wypłaty. Czy w ogóle przysługuje mi jakiekolwiek odszkodowanie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i kiedy powinno być wypłacone?
W świetle zapisów Kodeksu Pracy - w zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec praco-dawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu pro-wadzącego taką działalność (tzw. zakaz konkurencji). Przepis ten stosuje się odpo-wiednio, gdy pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych infor-macji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, zawierają umo-wę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.
W umowie określa się okres obowiązywania zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy. Odszkodowanie z tego ty-tułu nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywa-nia zakazu konkurencji.
Umowa o zakazie konkurencji będzie ważna, nawet gdyby ten zakaz konku-rencji został sformułowany bardzo ogólnie i nie zawierał wysokości odszkodowania przysługującego pracownikowi ani terminu jego wypłaty. W takich wypadku przyj-muje się, że pracownikowi przysługuje odszkodowanie w minimalnej wysokości określonej w przepisach, a zatem 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracow-nika przed ustaniem stosunku pracy. Jeżeli natomiast strony nie określiły w umowie terminu wypłaty odszkodowania - spoczywający na pracodawcy obowiązek zapłaty odszkodowania powstaje w okresach miesięcznych.
Z powództwem o wypłatę należnego odszkodowania należy wystąpić do sądu pracy. Pracownik wnoszący powództwo lub odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych. Jednakże w spra-wach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 tys. złotych, po-biera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych opłatę stosun-kową (5% wartości przedmiotu sporu).
Aleksandra Boniuszko-Iwańczuk
radca_prawny@op.pl, Warszawa-Falenica, ul. Poezji 19, lok. 413 (wejście od Bysławskiej 82).







































