Syn rozwiódł się z żoną, mają dwójkę dzieci (7 i 10 lat). Czy jako dziadkowie mamy jakiekolwiek ustawowe prawo do dzieci - np. mamy prawo oczekiwać widywania wnuczków? Czy matka dzieci ma obowiązek pozwalać nam na widywanie dzieci? Czy możemy je np. zabierać na spacery?
|
Autor jest prawnikiem w kancelarii Smoktunowicz & Falandysz |
Zgodnie z polskim prawem władzę rodzicielską spra-wują nad dzieckiem rodzice. Jeżeli w wyniku rozwo-du władza ta nie została wobec żadnego z nich ogra-niczona, to oboje mają równe prawo do decydowania o jego wychowaniu i kontaktach z rodziną oraz zna-jomymi. Rodzice dziecka powinni wspólnie wypraco-wać porozumienie w sprawie ich kontaktów z dziec-kiem, jak również kontaktów dzieci z dalszymi krew-nymi, w tym także z dziadkami dzieci. W przypadku braku takiego porozumienia kwestie te rozstrzyga sąd opiekuńczy. Podejmując taką decyzję rodzice powinni kierować się dobrem dziecka i brać pod uwagę jego rozsądne życzenia. Zgodnie z przepisami ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy: "niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko ma-ją prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontak-tów. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespon-dencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej". Co istotne, wskazane postanowienia kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stosuje się odpowiednio do rodzeństwa, dziadków, a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem. Sąd Najwyższy w uchwale z 14 czerwca 1988 r. (III CZP 42/88) stwierdził, że dziadkowie mogą żądać, aby sąd uregulował ich osobisty kontakt z wnukami, jeżeli leży to w interesie dzieci.
Michał Kuliński
Masz pytanie do prawnika? Dzwoń 22 614-58-28 lub pisz: kchodkowska@gazetaecho.pl. Prawnik odpowiada na pytania Czytelników tylko na łamach "Echa".