Nunczako to też broń
14 kwietnia 2008
Ostatnio wstrząsnęła mną wiadomość, że jakiś szaleniec strzelał do dzieci na warszawskich Bielanach.
Znany adwokat radzi czytelnikom "Echa" |
Przez broń potocznie rozumie się wyłącznie broń palną, w praktyce pistolety. Tymczasem ustawa bar-dzo szeroko określa, czym jest broń, na posiadanie której konieczne jest zezwolenie. W rozumieniu usta-wy bronią, na którą konieczne jest pozwolenie jest: broń palna, w tym bojowa, myśliwska, sportowa, ga-zowa, alarmowa i sygnałowa oraz broń biała w pos-taci ostrzy ukrytych w przedmiotach nie mających wyglądu broni, kastety, nunczako, pałki posiadające zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub za-wierające wkładki z takiego materiału. Bronią są także kusze oraz paralizatory elektryczne. Posiada-nie wszystkich tych przedmiotów jest zabronione bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia.
Pozwolenia na broń nie może dostać osoba, która:
- nie ma ukończonych 21 lat (z tym, że pozwolenie na broń sportową lub łowiec-ką można wyjątkowo otrzymać po ukończeniu 18 lat),
- z zaburzeniami psychicznymi,
- uzależniona od alkoholu lub narkotyków.
Co szczególnie istotne, do wniosku obowiązkowo należy załączyć orzeczenie lekarskie i psychologiczne potwierdzające brak przeciwwskazań do dysponowania bronią określonego rodzaju.
Osoba ubiegająca się o uzyskanie pozwolenia na broń musi zdać przed poli-cyjną komisją egzamin ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i uży-wania danej broni oraz umiejętności posługiwania się nią.
Pozwolenie nie jest wymagane m.in. w przypadku:
- broni pneumatycznej,
- ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego,
- broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850 lub repliki takiej broni,
- używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu,
- posiadania broni alarmowej o kalibrze do 6 mm,
- paralizatorów o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA.
Adw. Robert Smoktunowicz