REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Nunczako to też broń

  14 kwietnia 2008

Ostatnio wstrząsnęła mną wiadomość, że jakiś szaleniec strzelał do dzieci na warszawskich Bielanach.

REKLAMA

W mediach toczy się dyskusja na temat uproszczenia procedury uzyskania pozwo-lenia na broń. Jak jest teraz? Na którą trzeba mieć pozwolenie, jak je uzyskać, jak wyglądają testy, a na jaką broń nie trzeba mieć pozwoleń? - pyta Czytelniczka "Echa".


Znany adwokat radzi
czytelnikom "Echa"

 
Sprawy dostępu do broni w Polsce reguluje ustawa o broni i amunicji z 1999 r. Obowiązuje ogólna zasada, iż na posiadanie broni konieczne jest pozwolenie. Pozwolenia wydaje komendant wojewódzki policji.

Przez broń potocznie rozumie się wyłącznie broń palną, w praktyce pistolety. Tymczasem ustawa bar-dzo szeroko określa, czym jest broń, na posiadanie której konieczne jest zezwolenie. W rozumieniu usta-wy bronią, na którą konieczne jest pozwolenie jest: broń palna, w tym bojowa, myśliwska, sportowa, ga-zowa, alarmowa i sygnałowa oraz broń biała w pos-taci ostrzy ukrytych w przedmiotach nie mających wyglądu broni, kastety, nunczako, pałki posiadające zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub za-wierające wkładki z takiego materiału. Bronią są także kusze oraz paralizatory elektryczne. Posiada-nie wszystkich tych przedmiotów jest zabronione bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia.

Pozwolenia na broń nie może dostać osoba, która:

  • nie ma ukończonych 21 lat (z tym, że pozwolenie na broń sportową lub łowiec-ką można wyjątkowo otrzymać po ukończeniu 18 lat),
  • z zaburzeniami psychicznymi,
  • uzależniona od alkoholu lub narkotyków.
Pozwolenia na broń nie otrzyma też osoba, co do której istnieje uzasadniona oba-wa, że może użyć jej w celach sprzecznych z prawem, w szczególności osoba ska-zana za przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub mieniu. Dodatkowo warunkiem uzyskania pozwolenia na broń jest posiadanie stałego miejsca pobytu w Polsce. Do podania (wniosku) powinien być dołączony życiorys, dwa zdjęcia, zaświadczenie z miejsca pracy. W życiorysie należy przedstawić przede wszystkim takie informacje jak: wykształcenie, wykonywany zawód, pełnione funkcje społeczne lub pańs-twowe, dane o służbie wojskowej. Ponadto do wniosku mogą być dołączone inne dokumenty, które w ocenie wnioskodawcy potwierdzają zasadność jego wystą-pienia o pozwolenie. Szczególną wartość dowodową mogą mieć udokumentowane informacje o zdarzeniach potwierdzających istnienie faktycznego zagrożenia życia lub zdrowia.

Co szczególnie istotne, do wniosku obowiązkowo należy załączyć orzeczenie lekarskie i psychologiczne potwierdzające brak przeciwwskazań do dysponowania bronią określonego rodzaju.

Osoba ubiegająca się o uzyskanie pozwolenia na broń musi zdać przed poli-cyjną komisją egzamin ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i uży-wania danej broni oraz umiejętności posługiwania się nią.

Pozwolenie nie jest wymagane m.in. w przypadku:

  • broni pneumatycznej,
  • ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego,
  • broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850 lub repliki takiej broni,
  • używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu,
  • posiadania broni alarmowej o kalibrze do 6 mm,
  • paralizatorów o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA.

Adw. Robert Smoktunowicz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy