REKLAMA

Bemowo

interwencja »

 

Krzyż stoi tu od pokoleń. Mieszkańcy boją się o jego los

  11 kwietnia 2024

alt='Krzyż stoi tu od pokoleń. Mieszkańcy boją się o jego los'
Fot. Jarosław Oborski

Osiedle Chrzanów to dziś wielki plac budowy. Oprócz inwestycji deweloperskich, budowana jest właśnie ogromna szkoła i metro, a do tego rusza budowa długo wyczekiwanej przez mieszkańców dwupasmowej ulicy Człuchowskiej. Starzy mieszkańcy obawiają się o los drewnianego krzyża przydrożnego, od pokoleń górującego nad skrzyżowaniem Szeligowskiej z Rayskiego.

REKLAMA

Radny Jarosław Oborski poprosił o informację o nowej lokalizacji drewnianego krzyża, "od wieków" stojącego na skrzyżowaniu ulic Szeligowskiej z Rayskiego. Jak przypomina radny, kiedyś były tam prochy powstańców styczniowych. Odkąd rozpoczęły się prace na budowie przedłużenia Człuchowskiej, krzyż wraz z przydrożnym drzewem został ogrodzony wysokim płotem, koparkami i ciężarówkami. Z ulicy ciężko go dostrzec. Wśród mieszkańców panuje przekonanie, że zostanie wkrótce wykopany i nie powróci na swoje miejsce, zaś wiekowe drzewo rosnące tuż obok zostanie ścięte.

Krzyż pozostanie na miejscu

- Stoi tam od pokoleń i powinien znaleźć nowe miejsce niekolidujące z przebiegiem ulicy Nowoczłuchowskiej. W przypadku dużych zniszczeń krzyża przy demontażu, okoliczni mieszkańcy, a także miejscowa parafia zadeklarowali możliwość dostarczenia nowego krzyża - informuje Jarosław Oborski, który podziela obawy mieszkańców.

Tymczasem Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta odpowiada, że obawy mieszkańców i radnego są bezzasadne. Jak się dowiadujemy, za teren, na którym obecnie stoi krzyż odpowiada generalny wykonawca bemowskiego odcinka metra, zaś w związku z budową Człuchowskiej nie planuje się jego usunięcia.

Wstąp do księgarni

Kiedy zostanie zbudowana Człuchowska?

Ulica Człuchowska, która połączy Lazurową z Szeligowską, będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Po obu stronach powstaną ścieżki rowerowe, chodniki, posadzone zostaną drzewa. Biorąc pod uwagę tempo zabudowy Chrzanowa, nie zabraknie sygnalizacji świetlnej przy zbiegach z przyszłymi drogami. Prace mają potrwać półtora roku. Człuchowska powinna być gotowa pod koniec 2025 roku. Koszt jej budowy pokryją w całości deweloperzy, m.in. Robyg, Bouygues Immobilier oraz Dom Development.

DB

 

REKLAMA

Komentarze (6)

# Echhh

11.04.2024 11:10

Cytat z artykułu: "od pokoleń górującego nad skrzyżowaniem Szeligowskiej z Rayskiego."
Ulica Rayskiego została zbudowana niedawno, jakieś circa 10 lat temu, zatem "ksysz" nie może górować od pokoleń nad skrzyżowaniem, które istnieje zaledwie 10 lat.

# jkk

12.04.2024 08:04

Jeszcze w latach 60 ub. wieku podobny krzyż stał przy Batalionów Chłopskich w miejscu gdzie zaczyna się obecna Rayskiego. Kto o nim pamięta?
Artykuł, niejako mimochodem, ujawnia pewne fakty. To deweloperzy za pieniądze przyszłych mieszkańców budują na Chrzanowie ulice. Miasto inwestuje głównie w metro, buduje też ogromną szkołę w pobliże której dzieci będą mogły dojechać już pod koniec przyszłego roku nowym odcinkiem Człuchowskiej, dalej na pieszo. Do tego czasu dojazd do szkoły będzie mocno utrudniony.

# Ktoś

12.04.2024 08:34

Nic temu krzyżowi nie grozi, aczkolwiek miejsce krzyży jest w kościołach....

REKLAMA

# Precz z komuną!

12.04.2024 08:46

#Ktoś napisał(a) 12.04.2024 08:34
Nic temu krzyżowi nie grozi, aczkolwiek miejsce krzyży jest w kościołach....
A miejsce komunistów jest na Syberii. Od tysiąca lat krzyże stoją przy polskich (i nie tylko) drogach. Po co zwalczać tysiącletnią tradycję?

# Rotus

12.04.2024 18:26

Krzyż jako symbol agresywnej i morderczej religii powinien zniknąć w końcu z miejsc publicznyvh, gdyż kojarzy się z sadystycznymi zapędami barbarzyńców

# POKOpany lewactwem leming

15.04.2024 08:23

co za smród, ale tu lewactwem jedzie...

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe