Wielkie zmiany na Targówku. Planują bloki dla 3700 osób
9 czerwca 2022
Spectra Development zapowiada ogromną inwestycję na terenie dawnych zakładów tłuszczowych przy skrzyżowaniu Radzymińskiej z Gorzykowską.
"Stworzymy przyjazne miejsce do życia i spędzania czasu. Wyposażymy je w niezbędne usługi lokalne: szkołę, przestrzenie publiczne i miejsca spotkań, zieleń, sklepiki i punkty usługowe. Zaprojektujemy przestrzeń, która będzie mogła tętnić życiem!" - tak zapowiada swoją inwestycję na Targówku firma Spectra Development.
Nowy Targówek rośnie. Już pół tysiąca mieszkań, będą kolejne
Firma Atal kontynuuje prace nad zabudową dawnego pola Państwowego Gospodarstwa Rolnego Bródno przy Wincentego.
Nowe mieszkania na Targówku
Osiedle zajęłoby część terenu dawnych zakładów tłuszczowych pomiędzy Radzymińską, Gorzykowską a torami kolejowymi. Deweloper zakłada, że zamieszkałoby tam ponad 3,7 tys. osób. Poprzemysłowy teren na Targówku to jedna z ostatnich w Warszawie tak atrakcyjnych działek pod zabudowę mieszkaniową. Z nowych bloków będzie 10 minut spacerem do stacji metra Targówek Mieszkaniowy i stacji kolejowej Targówek.
- Naszym celem było zaprojektowanie modelowego osiedla mieszkaniowego, które stanie się zalążkiem zmian na terenie Targówka Fabrycznego - mówi Wojciech Kotecki, architekt i współwłaściciel pracowni BBGK. - Projekt Radzymińska wpisuje się w nurt miejski polegający na przekształcaniu terenów poprzemysłowych w tzw. miasto 15-minutowe. Oznacza to, że mieszkańcy osiedla będą mieli łatwy i szybki dostęp nie tylko do usług znajdujących się w parterach, ale również do funkcji towarzyszących, takich jak szkoła czy atrakcyjne tereny zielone, tworzące wspólnotę sąsiedzką oraz dające poczucie bezpieczeństwa i przynależności.
Zdecyduje rada miasta
Zarówno miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jak studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy, zakładają przekształcenie dawnych zakładów tłuszczowych w... teren przemysłowy i markety. Osiedle i podstawówka mogłyby powstać na mocy specustawy mieszkaniowej za zgodą Rady Warszawy.
- Zgodnie z przepisami specustawy rada miasta może podjąć uchwałę o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej i inwestycji towarzyszącej na wniosek inwestora, nawet jeśli inwestycja ta stoi w sprzeczności z zapisami planu miejscowego czy studium - przypomina deweloper. - Dzięki przepisom specustawy okolica może zyskać dodatkowe korzyści w postaci inwestycji szkolnych, nieosiągalnych dla samorządu w ramach standardowych procedur.
(dg)
.