REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

inwestycje

 

Nowe kąpielisko w Warszawie? Jest pomysł na zalew Bardowskiego

  2 listopada 2022

Nowe kąpielisko w Warszawie? Jest pomysł na zalew Bardowskiego
źródło: Facebook / Katarzyna Górska-Manczenko

Czy zalew Bardowskiego mógłby przeistoczyć się ze zbiornika retencyjnego w jedyny na terenie prawobrzeżnej Warszawy akwen, w którym można się kąpać? Starają się o to pobliski klub Rejs oraz radni i władze dzielnicy. Na drodze do realizacji celu stoi tylko jedna przeszkoda.

REKLAMA

Klub Rejs działający nad zalewem Bardowskiego chce zmienić obecny zbiornik retencyjny w pełnoprawne kąpielisko. W tym celu od pewnego czasu zaczął badać jakość wody. Jak przekonują zleceniodawcy badań, wyniki są zadowalające za wyjątkiem jednego parametru: podwyższonej zawartości fosforanów wynikającej z zakwitu glonów.

Jak przekonują, próbują walczyć z tym problemem poprzez natlenianie jeziorka.

Zalew Bardowskiego to nie kąpielisko

"Bardzo byśmy chcieli, by zalew uzyskał status kąpieliska, natomiast jest to zależne od wielu czynników, przede wszystkim od niemałych pieniędzy, dobrej woli oraz zaangażowania władz dzielnicy, a nawet i władz Warszawy, które akurat, mimo chęci pomocy, takowych środków w kasie nie posiadają (już pytaliśmy)" - czytamy.

Co ważne, kąpielisko mogłoby powstać najwcześniej w 2024 roku, bo do końca 2023 roku musi tam istnieć zbiornik retencyjny. Podobno w momencie jego utworzenia skończyły się lokalne podtopienia na Zaciszu. Jednak od kilku lat zbiornik pełni też funkcję rozrywkową. Otwarto tam klub, plażę, a także wieżę widokową oraz miejsce do uprawniania wakeboardu. Kolejnym krokiem byłoby otwarcie kąpieliska, przez co zalew Bardowskiego znacznie poszerzyłby ofertę rekreacyjną dla mieszkańców. Klub Rejs stara się wciągnąć w realizację tej wizji samorządowców i wszystkich decydentów dzielnicy, jak i Warszawy.

Nowe kąpielisko w Warszawie?

Jeszcze w połowie wakacji radna Katarzyna Górska-Manczenko zwróciła się z prośbą o rozważenie możliwości powstania kąpieliska przy ul. Bardowskiego. Nie jest tajemnicą, że pomimo zakazu kąpieli w upalne dni mieszkańcy wchodzą do wody, aby się schłodzić.

- Mieszkańcy chcą, aby takie kąpielisko powstało - przekonuje radna, która poprosiła aby władze dzielnicy sprawdziły możliwość utworzenia pierwszego na terenie Targówka kąpieliska pod kątem prawnym i finansowym. Inicjatywę utworzenia pierwszego otwartego kąpieliska na prawostronnej części Warszawy popiera także przewodniczący rady dzielnicy.

- Uważam, że Warszawa powinna przeznaczyć duże środki na realizację nowych kąpielisk i dostosowanie oraz udostępnienie mieszkańcom istniejących akwenów bo takich miejsc rekreacji bardzo w stolicy brakuje. Będę zabiegał o realizację takiej atrakcji w naszej dzielnicy - zadeklarował na Facebooku Michał Jamiński.

Chcą atrakcji na Targówku

Jak się dowiadujemy, władze dzielnicy podjęły działania zmierzające do ustalenia warunków i zakresu robót, jaki należałoby uwzględnić przy realizacji kąpieliska na terenie zbiornika.

- Konieczne byłoby wydzielenie szczelnej strefy o powierzchni około 1000 m2 i zamontowanie systemu filtrowania wody z częścią hydrobotaniczną - informuje burmistrz Małgorzata Kwiatkowska. - Dalsze działania w tym zakresie mogłyby zostać podjęte po upływie terminu określonego w umowie o przekazaniu gruntu na cele budowy zbiornika oraz pozyskaniu dodatkowych środków budżetowych z zewnątrz - dodaje.

(db)

.
 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA