REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Nowa ważna wiedza

  2 kwietnia 2007

Większość kobiet (a nawet wielu lekarzy) w Polsce nie wie, że część zakażeń dziecka w czasie porodu jest powodowanych przez obecność paciorkowca beta-hemolizującego gr. B w drogach rodnych matki. Nie powoduje on u kobiety żadnych objawów, zaś dla jej dziecka skutki zakażenia paciorkowcem mogą być śmiertelne.

REKLAMA

Zakażenie ujawnia się tuż po porodzie lub nawet po kilku tygodniach. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że noworodek został zarażony czymś w szpitalu, tymczasem bakterią zaraziła dziecko jego matka.

W USA przeprowadzanie badań w kierunku wy-krywania tego rodzaju paciorkowca jest powszechną praktyką. W naszym kraju wiedzę o diagnostyce, zagrożeniach i metodach zapobiegania upowszechnia profesor Waleria Hryniewicz z Narodowego Instytutu Leków, kształcąc lekarzy i mikrobiologów.

- Nosicielkami paciorkowca beta-hemolizującego gr. B jest około 30% kobiet w ciąży - mówi mgr Zofia Żak-Puławska, kierownik zakładu bakteriologii i koor-dynator zespołu ds. zakażeń szpitalnych szpitala po-wiatowego w Wołominie.

Bakteria ta zagraża przede wszystkim dziecku, w czasie porodu. W wyniku zakażenia może wystąpić posocznica paciorkowcowa - zespół objawów mogący prowadzić nawet do śmierci noworodka. Właśnie ze względu na to zagrożenie zalecane jest, by kobiety w ciąży wykonały dodatkowe badanie przesiewowe w kierunku paciorkowca beta-hemo-lizującego gr. B. (GBS).

Wymaz może pobrać lekarz prowadzący ciążę (między 35 a 37 tygodniem). Pacjentka z pobranym badaniem może zgłosić się do zakładu bakteriologii szpitala powiatowego w Wołominie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7-19 lub do każdej najbliższej pracowni bakteriologii. Do badania muszą być dostarczone dane o pacjentce: imię i nazwisko, data urodzenia, pesel, kierunek badania (nosicielstwo GBS), tydzień ciąży, dane o nadwrażliwości pacjentki na penicylinę, ampicylinę lub cefalosporyny. Koszt badania w Wołominie to 15 zł.

W przypadku stwierdzenia u kobiety nosicielstwa lekarz prowadzący poród, mając wynik badania mikrobiologicznego, może zastosować profilaktykę antybioty-kową, która zapobiegnie zakażeniu noworodka. Antybiotykiem takim jest penicy-lina, ampicylina - a w przypadkach nadwrażliwości, inny lek określony w przepro-wadzonym badaniu mikrobiologicznym.

- Mając świadomość o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą paciorkowiec beta-he-molizujący grupy B - mówi mgr Zofia Żak-Puławska, zespół do spraw zakażeń szpitalnych i oddział położniczo-ginekologiczny stara się upowszechnić badania wśród przyszłych matek i lekarzy sprawujących opiekę nad kobietą ciężarną.

Staramy się więc popularyzować wiedzę na ten temat, by wszystkie przyszłe mamy miały szansę wykonać badanie i jego wynik przekazać lekarzowi przed po-rodem. Wykonanie tego prostego badania może zapobiec ciężkim zakażeniom pa-ciorkowcowym u nowo narodzonego dziecka.

mz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024