Nowa ważna wiedza
2 kwietnia 2007
Większość kobiet (a nawet wielu lekarzy) w Polsce nie wie, że część zakażeń dziecka w czasie porodu jest powodowanych przez obecność paciorkowca beta-hemolizującego gr. B w drogach rodnych matki. Nie powoduje on u kobiety żadnych objawów, zaś dla jej dziecka skutki zakażenia paciorkowcem mogą być śmiertelne.
W USA przeprowadzanie badań w kierunku wy-krywania tego rodzaju paciorkowca jest powszechną praktyką. W naszym kraju wiedzę o diagnostyce, zagrożeniach i metodach zapobiegania upowszechnia profesor Waleria Hryniewicz z Narodowego Instytutu Leków, kształcąc lekarzy i mikrobiologów.
- Nosicielkami paciorkowca beta-hemolizującego gr. B jest około 30% kobiet w ciąży - mówi mgr Zofia Żak-Puławska, kierownik zakładu bakteriologii i koor-dynator zespołu ds. zakażeń szpitalnych szpitala po-wiatowego w Wołominie.
Bakteria ta zagraża przede wszystkim dziecku, w czasie porodu. W wyniku zakażenia może wystąpić posocznica paciorkowcowa - zespół objawów mogący prowadzić nawet do śmierci noworodka. Właśnie ze względu na to zagrożenie zalecane jest, by kobiety w ciąży wykonały dodatkowe badanie przesiewowe w kierunku paciorkowca beta-hemo-lizującego gr. B. (GBS).
Wymaz może pobrać lekarz prowadzący ciążę (między 35 a 37 tygodniem). Pacjentka z pobranym badaniem może zgłosić się do zakładu bakteriologii szpitala powiatowego w Wołominie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7-19 lub do każdej najbliższej pracowni bakteriologii. Do badania muszą być dostarczone dane o pacjentce: imię i nazwisko, data urodzenia, pesel, kierunek badania (nosicielstwo GBS), tydzień ciąży, dane o nadwrażliwości pacjentki na penicylinę, ampicylinę lub cefalosporyny. Koszt badania w Wołominie to 15 zł.
W przypadku stwierdzenia u kobiety nosicielstwa lekarz prowadzący poród, mając wynik badania mikrobiologicznego, może zastosować profilaktykę antybioty-kową, która zapobiegnie zakażeniu noworodka. Antybiotykiem takim jest penicy-lina, ampicylina - a w przypadkach nadwrażliwości, inny lek określony w przepro-wadzonym badaniu mikrobiologicznym.
- Mając świadomość o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą paciorkowiec beta-he-molizujący grupy B - mówi mgr Zofia Żak-Puławska, zespół do spraw zakażeń szpitalnych i oddział położniczo-ginekologiczny stara się upowszechnić badania wśród przyszłych matek i lekarzy sprawujących opiekę nad kobietą ciężarną.
Staramy się więc popularyzować wiedzę na ten temat, by wszystkie przyszłe mamy miały szansę wykonać badanie i jego wynik przekazać lekarzowi przed po-rodem. Wykonanie tego prostego badania może zapobiec ciężkim zakażeniom pa-ciorkowcowym u nowo narodzonego dziecka.
mz