REKLAMA

Targówek

inwestycje »

 

Nowa starówka

  21 lipca 2001

Wprawdzie Port Żerański nie leży na terenie Targówka ani Zacisza, jednak inwestycja tam planowana będzie z pewnością dotyczyć również mieszkańców tych osiedli. Port od dawna straszy swą dzikością i bałaganem. Cieszą się tylko wędkarze, masowo odwiedzający nabrzeża portu i kanału. Taka sytuacja ma wkrótce należeć do przeszłości. Nowe oblicze portu zaprojektowano z wielkim rozmachem.

REKLAMA

Gospodarz terenu - gmina Białołęka, nie mogła przez wiele lat poradzić sobie ze sprzedażą nieruchomości wokół portu. Po prostu koszt działki i konieczne inwestycje przerastały zainteresowanych. Władze gminy postanowiły więc inaczej podejść do tego tematu. Ogłoszono konkurs ofert na zagospodarowanie portu, a gmina weszła aportem do spółki ze zwycięzcą konkursu - konsorcjum firm skupionych wokół JW Construction. Powstała spółka "Królewski Port Żerań", która za ok. 100 mln dolarów wybuduje centrum hotelowo-kongresowo-rekreacyjne. Pieniądze ma wyłożyć konsorcjum, udział gminy to nieruchomość.

Taki sposób poradzenia sobie z portem wzbudził kontrowersje wśród radnych. Spierano się, czy gmina powinna wchodzić do jakiejkolwiek spółki z innym podmiotem. Wielu radnych uważało, że mimo wszystko należy dążyć do sprzedania nieruchomości.

- Próbowaliśmy sprzedawać tę działkę kilka lat. Spółka z inwestorem był to jedyny sposób na zagospodarowanie tego terenu - uważa burmistrz Białołęki Jerzy Smoczyński. - Ponieważ nie udało się go sprzedać, należało znaleźć inne rozwiązanie, które pobudzi gospodarkę, da pracę bardzo wielu mieszkańcom gminy, a gminie przyniesie podatek od nieruchomości, która dotąd leżała bezproduktywnie.

Zwycięskie konsorcjum to cztery firmy: JW Construction, TBM "Batory", JW Industries oraz Hotel 500.

Zamierzeniem inwestorów jest stworzenie niepowtarzalnego miejsca, jakiego w Warszawie jeszcze nie ma. Nowy port ma zmienić na wiele lat sposób stereotypowego postrzegania tej strony Wisły. Ma przyciągnąć rzesze gości spragnionych wypoczynku i rozrywki, których na próżno teraz szukać. Zgodnie z wizją Ludomira Słupeczańskiego, architekta z zespołu projektującego cały kompleks, ma być utrzymany w konwencji Disneylandu - odrealnionego, bajkowego miejsca.

Tu stanie miasteczko rozrywki, tropikalny aquapark i sztuczna plaża, której autorem jest Janusz Olszewski, renomowany polski architekt mieszkający w Brukseli. Hotelowa część portu to trzy obiekty na ponad 1800 pokoi, wzbogacające infrastrukturę turystyczną stolicy, jednocześnie przyciągające swą nietypową architekturą.

W pierwszym etapie przewidziano budowę hali wystawienniczo-targowej, której w Warszawie na próżno szukać, a następnie kasyno, kluby nocne, sale fitness, kręgielnie, multikino, 60-metrową wieżę do skoków bungi z barem i tarasem widokowym, ściankę wspinaczkową, wesołe miasteczko i tereny zabaw dla dzieci. W kolejnych etapach halę widowiskową na 10 tysięcy widzów, gdzie poza największymi imprezami sportowo-widowiskowymi, będzie można zorganizować koncerty wielkich gwiazd.

Autorzy projektu przewidują, że tu się będzie spędzało wolny czas i robiło zakupy w drodze do domu. Droga ta też ma nie być uciążliwa, gdyż równolegle z inwestycją ma zmienić się układ komunikacyjny od ulicy Marywilskiej i Modlińskiej.

Jędrzej Kunowski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy