Nowa pani burmistrz?
3 grudnia 2010
Wybory samorządowe za nami. Na Woli, podobnie jak w innych dzielnicach Warszawy, większość głosów zdobyła Platforma Obywatelska. Na 25 mandatów 14 przypadło właśnie PO, sześć Prawu i Sprawiedliwości i pięć Sojuszowi Lewicy Demokratycznej.
Kto zastąpi Marka Andruka?
Z listy Platformy Obywatelskiej, której przybyły cztery mandaty w porównaniu z poprzednią kaden-cją, do rady dzielnicy weszło sześciu nowych rad-nych: Agnieszka Sokalska, Tomasz Kruszyński, Adam Hać, Kamil Giezma, Wojciech Bartnik i Blanka Zienikiewicz. Najwięcej głosów zdobyła Joanna Tracz-Łaptaszyńska (1966). O mandat radnego nie mógł ubiegać się najbardziej aktywny radny PO w dotychczasowej kadencji, Michał Kubiak. I choć za tę właśnie aktywność został usunięty z partii, w ostat-nim dniu starej kadencji zdążył jeszcze złożyć aż 102 interpelacje. W klubie PO zabraknie też mającej bar-dzo dobry kontakt z mieszkańcami Marii Weber, któ-ra kandydowała do rady Warszawy.
Sądząc po wynikach wyborów samorządowych Prawo i Sprawiedliwość straciło poparcie wśród mieszkańców Woli. Do tej pory w radzie dzielnicy zasiadało aż 10 radnych z tej partii. W nowej kadencji będzie ich już tylko sześciu. Nowe twarze PiS w dzielnicy to: Marek Makuch (dotychczas radny miasta) i Piotr Milowski. Najwięk-szym poparciem wyborców cieszyła się Barbara Gosiewska (1693 głosy).
W Sojuszu Lewicy Demokratycznej obeszło się bez większych zmian. Z list wy-borczych partii do rady weszli dotychczasowi wiceburmistrzowie: Mieczysław Zmys-łowski i Paweł Pawlak. Największą liczbę głosów, podobnie jak w PO i PiS, zdobyła kobieta, Dorota Makowiecka (1151).
Pożegnanie burmistrza
Najwięcej zmian szykuje się w zarządzie dzielnicy. Z fotelem burmistrza prawdo-podobnie pożegna się Marek Andruk. Podobno czeka na niego miejsce w zarządzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Oficjalnie nie ma żadnego kandydata na jego miejsce, ale w kuluarach trwają spekulacje. Najbardziej praw-dopodobne jest to, że zastąpi go dotychczasowa burmistrz Ursynowa Urszula Kierz-kowska, która była wcześniej wiceburmistrzem Woli. Pod uwagę brany jest również obecny zastępca Marek Sitarski. Szczegółów w tej sprawie nie chce jednak zdradzić gabinet prezydenta Warszawy. - Kandydata na to stanowisko zgłosi przewodnicząca warszawskiej Platformy Małgorzata Kidawa-Błońska dopiero w piątek - mówi wy-mijająco Jarosław Jóźwiak, zastępca dyrektora gabinetu prezydenta Warszawy.W radzie Warszawy zasiądzie pięciu radnych z Woli: Marcin Hoffman (PO), Michał Czaykowski (PO), Małgorzata Żuber-Zielicz (PO), Michał Serzycki (PiS) oraz Andrzej Golimont (SLD).
Nowego burmistrza poznamy w przeciągu dwóch najbliższych tygodni. Oznacza to, że jego imię i nazwisko podamy czytelnikom jeszcze przed świętami.
Anna Przerwa