REKLAMA

Bielany

zdrowie »

 

Nocna pomoc w Bielańskim - gorzej czy lepiej?

  22 lutego 2012

alt='Nocna pomoc w Bielańskim - gorzej czy lepiej?'

Od nowego roku nocna przychodnia lekarska znajduje się w Szpitalu Bielańskim, a funkcjonująca od przeszło 40 lat nocna pomoc w przychodni przy Żeromskiego 13 została zlikwidowana. Mieszkańcy są niezadowoleni. - Jest tam gorszy dojazd i szpital nie jest dostosowany do tego typu świadczeń. Gdy zgłosi się tu chore dziecko, to pediatra musi opuszczać oddział szpitalny i nie może wykonywać swoich obowiązków ani w oddziale szpitalnym, ani w przychodni. To istny absurd - skarży się pan Marian z Bielan.

REKLAMA

Likwidacja nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ) w przychodni przy ul. Żeromskiego 13 nie jest decyzją mazowieckiego oddziału NFZ. - Zmiana realizatora świadczeń dla mieszkańców Bielan i bliskich okolic na Szpital Bielański to efekt wygrania przez ten podmiot konkursu ofert. Oferta szpitala uzyskała większa liczbę punktów w rankingu oceny ofert wskutek zaproponowania lepszych (wyżej punktowanych) warunków udzielania świadczeń. Chodzi tu przede wszystkim o kompleksowość, co oznacza, że pacjenci będą mieli wykonywane na miejscu badania laboratoryjne czy zdjęcia RTG - mówi Katarzyna Słodka z mazowieckiego oddziału NFZ. Ponadto, szpital zaproponował również bardzo dobrą kadrę medyczną, codziennie dyżur będzie pełnił m.in. lekarz pediatra, co dla tej części Warszawy ma istotne znaczenie - dodaje kierowniczka.

Rozwiewa również obawy pacjentów o to, że świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą udzielali lekarze pracujący w tym samym czasie na innych oddziałach szpitala. - Do realizacji świadczeń NiŚOZ na terenie szpitala wydelegowany jest wyodrębniony personel, który w tym samym czasie nie pełni dyżurów w oddziałach - zapewnia Katarzyna Słodka. - W latach poprzednich szpital nie brał udziału w konkursie na nocną pomoc, natomiast w tym roku przystąpił do rywalizacji o kontrakt i wygrał lepszą ofertą - kwituje kierowniczka.

Odwołania bez rezultatu

Innego zdania niż NFZ jest dyrekcja SPZZLO Warszawa-Żoliborz, która uważa, że w konkursie, w którym było branych pod uwagę kilka kryteriów, zasadniczą okazała się cena, a nie jakość udzielanych świadczeń. - Za ocenę świadczeń uzyskaliśmy 33 punkty na 33 możliwych, natomiast Szpital Bielański tylko 18,71 pkt - żali się Małgorzata Zaława-Dąbrowska, dyrektorka SPZZLO Warszawa-Żoliborz. - Szpital Bielański w ogólnej ocenie uzyskał łącznie 77,11 punktów, natomiast my 76,72. Zadaję sobie więc pytanie, czy decyzja NFZ jest warta tego, aby pacjenci, którzy od 40 lat korzystali ze świadczeń nocnych w przychodni przy ul. Żeromskiego 13, którzy mieli zapewnione świadczenia w maksymalnie krótkim czasie, gdzie na potrzeby naszych pacjentów zatrudnieni byli lekarze pediatrzy, skazani zostali na kilkugodzinne oczekiwanie w ogromnych kolejkach, aby uzyskać pomoc lekarską? Tym samym system nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej cofa się w swoim rozwoju, wracając do rozwiązań nie zdających egzaminu, kiedy pomoc w nocy i dni wolne można było uzyskać tylko w szpitalu lub poprzez pogotowie ratunkowe - twierdzi Zaława-Dąbrowska. Pomimo starań, odwołania składane do NFZ i organów nadrzędnych nie przyniosły żadnego wymiernego efektu. - Sądzę, że obecny wynik konkursu miał pozwolić Szpitalowi Bielańskiemu na odbudowanie i polepszenie sytuacji finansowej i był z góry wiadomy - mówi bez ogródek.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

I tak wszyscy trafiali do szpitala

Dyrekcja szpitala zapewnia, że dzięki decyzji NFZ tego typu pomoc udzielana pacjentom na terenie szpitala jest kompleksowa. - Zdecydowałam się wystartować w konkursie ofert, żeby usprawnić pracę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zapewniając jednocześnie kompleksową usługę świadczeń nocnej pomocy lekarskiej - mówi Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektorka Szpitala Bielańskiego.

System nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej cofa się w swoim rozwoju, wracając do rozwiązań nie zdających egzaminu, kiedy pomoc w nocy i dni wolne można było uzyskać tylko w szpitalu lub poprzez pogotowie ratunkowe - uważa dyrektorka bielańskiej przychodni.
Jak sama nazwa wskazuje SOR to oddział, na którym ratuje się życie. Niestety, ponad połowa pacjentów trafiała tu z pominięciem nocnej pomocy lekarskiej i większość z nich była odsyłana na Żeromskiego. - Taki system nie działał dobrze. Teraz pacjenci mają zapewnioną kompleksową pomoc na miejscu i nie muszą kursować między szpitalem a przychodnią na Żeromskiego - dodaje. - Uważam, że decyzja NFZ była słuszna. Przychodnia na Żeromskiego niedostatecznie odciążała pracę SOR-u. Ponadto nie musieliśmy ponosić żadnych dodatkowych kosztów, gdyż nocna pomoc udzielana jest w gabinetach przychodni urazowo-ortopedycznej zlokalizowanej tuż przy SOR-ze. Na miejscu jest rentgen, gipsowania, a jeśli trzeba, można robić też dodatkowe badania laboratoryjne - przekonuje Gałczyńska-Zych.

REKLAMA

Szpital otwarty na Białołękę

Zgodnie z wymogami NFZ codziennie między 18.00 a 8.00 rano do dyspozycji pacjentów jest czterech lekarzy rodzinnych i cztery pielęgniarki. Od poniedziałku do piątku trafia tu dziennie około 50 pacjentów, a w soboty, niedziele i święta ok. 100 dziennie. W ramach nocnej pomocy szpital realizuje też wizyty domowe w razie konieczności oraz wykonuje zlecone przez lekarzy rodzinnych zabiegi, jak np. zastrzyki z insuliny. Obecnie obsługuje obszar ok. 200 tys. mieszkańców z Bielan, Łomianek, Izabelina i Starych Babic. Na 50 tys. pacjentów przydzielany jest jeden lekarz. Co będzie, kiedy wiosną do użytku zostanie oddany most Północny? Czy wówczas przychodnia w szpitalu będzie w stanie obsłużyć również pacjentów przyjeżdżających tu z Tarchomina i Nowodworów i całej Białołęki, gdzie na 120 tys. mieszkańców w ogóle nie ma nocnej pomocy lekarskiej? Dyrekcja szpitala nie widzi problemu. - Pożyjemy, zobaczymy. Być może nie będzie dramatu. Jeśli jednak zwiększy się liczba pacjentów spoza regionu, to wystąpimy do NZF-u z prośbą o renegocjację umowy, z gotowością przejęcia rejonu Białołęki do obsługi - zapewnia Gałczyńska-Zych.

REKLAMA

Nasz komentarz:

A czy nie lepiej, żeby o takich wydarzeniach jak otwarcie nowego mostu, myśleć od razu. Czy urzędnicy NFZ nie mają map na ścianach? Jeśli nie, to może warto w nie zainwestować. Przecież NFZ świetnie wie, że na Białołęce nie ma nocnej pomocy, a Tarchomin i Nowodwory po otwarciu mostu będą miały najbliżej do Szpitala Bielańskiego. Przez most, w lewo i dwie minuty. W najbliższym sąsiedztwie szpitala będzie teraz około 70 tys. pacjentów więcej. Nieco dalej kolejne kilkadziesiąt tysięcy. Można było z czystym sumieniem nie narażać się mieszkańcom Bielan i pozostawić nocną pomoc na Żeromskiego. Po otwarciu mostu, pacjentów starczy dla obu placówek.

Anna Przerwa, oko

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# eRDe

22.02.2012 19:05

O tym "atrakcyjnym" aspekcie mostu północnego nie pomyślałem:)
Kolejny powód do "radości" dla mieszkańców Bielan.

# Anna

26.07.2012 14:53

O jakiej dobrej opiece na Żeromskiego piszcie? Niestety byłam zmuszona jeździć tam z dzieckiem i zawsze kolejka na ok. 3 godz., wiecznie nie przyjemny personel, panie z rejestracji powinny naprawdę przejść kurs kultury. Do tego Żeromskiego nie obsługiwało wizyt domowych a na wizytę z Falcka czekałam 6 godzin (do dziecka z tem. 40).
Z nocnej pomocy przy szpitalu na szczęście nie musiałam jeszcze korzystać ale raz wzywałam lekarza do domu - czas oczekiwania 1,5 godziny i poziom usługi zdecydowanie na wyższym poziomie...

# Xqwea

10.05.2014 16:55

Bo polska służba zdrowia to fikcja! Płacimy skaldki na tych partaczy, oszustów bez kultury i empatii.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy