REKLAMA

cemat box 1cemat box 2cemat box 0
Legionowo

zdrowie »

 

Nocna pomoc oblężona. Stanowczo za mało lekarzy

  22 maja 2015

alt='Nocna pomoc oblężona. Stanowczo za mało lekarzy'

Niezależnie od tego, czy powodem są zbyt długie terminy oczekiwania na internistę lub pediatrę w dni powszednie, czy lawina weekendowych zachorowań: nocna i świąteczna pomoc lekarska w Legionowie przeżywa oblężenie. Kiedy pacjenci przestaną odchorowywać stres związany z fatalnym poziomem bezpłatnej służby zdrowia?

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida 001 2olowkowa kraina swiatowida 001 0
Nocna i świąteczna pomoc lekarska to teoretycznie rozwiązanie w przypadkach "nagłych". W praktyce najczęściej ostatnia deska ratunku dla wszystkich, którzy w ciągu tygodnia z różnych względów nie doczekali się na wizytę u lekarza w ramach NFZ. Na Sowińskiego 4 na pacjentów czekają dwa zespoły: dwóch lekarzy (niekoniecznie pediatra, choć zajmujący się najmłodszymi) i dwie pielęgniarki.

- Byłem już nocą na Sowińskiego kilka razy. To woła o pomstę do nieba! Zawsze są straszne kolejki i tłok - opowiada pan Artur. - Ostatnio trafiłem do przychodni z chorą z żoną. Czekaliśmy bardzo długo, a kiedy już mieliśmy wchodzić do gabinetu, okazało się, że lekarz musi jechać gdzieś pod Nieporęt, potem w inny kraniec powiatu, bo musi potwierdzić zgony! Nie było go dwie godziny. Za nami ustawił się sznur oczekujących na badanie - opowiada czytelnik.

Liczba pacjentów korzystająca z pomocy nocnej i świątecznej w Legionowie najlepiej świadczy o potrzebie radykalnych zmian.

- Od początku roku z porad w ramach nocnej i świątecznej pomocy skorzystało prawie 8 tys. pacjentów. Wzrost liczby mieszkańców, brak szpitala powiatowego, całodobowej izby przyjęć, a tym samym szpitalnego oddziału ratunkowego na terenie Legionowa oraz powiatu powoduje, że w soboty i niedziele z naszych porad korzysta średnio od 240 do 300 pacjentów - mówi dyrektor NZOZ "Legionowo", Dorota Glinicka. - Poza tym, świadczenia te nie wymagają skierowania. Wszystkie te argumenty wpływają na znaczne obciążenie lekarzy pracujących na Sowińskiego. Potrzebny jest dodatkowy zespół - podkreśla.

Rzeczniczka starostwa powiatowego Joanna Kajdanowicz zapowiada, że takie zmiany możliwe będą dopiero w przyszłym roku.

- Obecnie mamy dwa zespoły i jest to rzeczywiście liczba niewystarczająca w stosunku do potrzeb. W przyszłym roku planowany jest nowy konkurs na świadczenie usług medycznych dla mieszkańców naszego powiatu w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Jesteśmy dobrej myśli. Przedstawiciele NFZ odnieśli się ze zrozumieniem do argumentów, jakie przedstawili starosta legionowski i prezydent Legionowa - mówi rzeczniczka.

Szpital to wciąż pieśń przyszłości

Dodatkowy lekarz nocą to dla stutysięcznego powiatu zmiana zaledwie kosmetyczna. Legionowo potrzebuje ostrego dyżuru.

- Na zachodzie Europy to wszystko inaczej działa. SOR-ów, gdzie sprawnie przyjmowani są pacjenci, jest znacznie więcej, nie tylko w dużych placówkach szpitalnych. Dzięki temu nie tworzą się wielkie kolejki. U nas brakuje miejsca, gdzie lekarz postawi diagnozę i udzieli pomocy, mając do dyspozycji odpowiedni sprzęt. Bardzo się boję, co będzie, jak ktoś z mojej rodziny dostanie np. zawału. Na karetkę czeka się nawet godzinę, potem jeszcze chorego trzeba zawieźć do szpitala. To niemal pewne, że nie mamy szans na przeżycie w skrajnych przypadkach - mówi nam anonimowo jeden z lekarzy.

Władzom miasta i powiatu trzeba przyznać, że starają się poprawić sytuację. Tylko dlaczego trwa to tak długo? W tej chwili toczą się kolejne rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. - Są to analizy na temat konsekwencji powstania szpitala w Legionowie dla kontraktowania świadczeń w sąsiednich szpitalach - mówi Joanna Kajdanowicz.

Plan utworzenia szpitala dla powiatu znany jest od lat. Placówka świadczyłaby usługi w zakresie czterech podstawowych specjalności - interny, chirurgii ogólnej, pediatrii, ginekologii i położnictwa wraz z całodobową izbą przyjęć. Szpital powstałby na działce, gdzie obecnie znajduje się NZOZ - przy Sowińskiego 4.

AS

 

REKLAMA

moje bielany 2moje bielany 0

Komentarze (1)

 Daro

03.06.2015 14:28

"Kiedy pacjenci przestaną odchorowywać stres związany z fatalnym poziomem bezpłatnej służby zdrowia?"
Cytat z artykułu, jak się pytam jakiej bezpłatnej służby zdrowia kiedy miesiąc w miesiąc mam strącane ponad 400 zł na składkę zdrowotną
Jakie dostaje za te pieniądze świadczenie, ano takie że na wizytę u dermatologa kazano mi czekać w przychodni na Sowińskiego 6 miesięcy
Ludzie nie mogąc dostać się nawet do lekarza pierwszego kontaktu jadą z chorymi dziećmi na nocną pomoc bo nie mają innego wyjścia
Ten cały system jest chory
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

atal 002 3atal 002 0
Wstąp do księgarni

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 1refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl