Nocna pomoc lekarska bez pediatry. Targówek protestuje
21 listopada 2017
Radni z Targówka domagają się przywrócenia bezpłatnej nocnej i świątecznej opieki lekarskiej dla najmłodszych pacjentów w przychodni Zdrowie przy Kondratowicza. Obecnie chore dzieci w nagłych przypadkach przyjmuje tylko Szpital Bródnowski, który w punkcie nocnej pomocy nie ma... pediatry.
Na początku października czwórka radnych skierowała do urzędu dzielnicy Targówek interpelację ws. zapewnienia na terenie naszej dzielnicy bezpłatnej nocnej i świątecznej opieki lekarskiej dla najmłodszych mieszkańców.
Interpelacja
"W związku z obawami i licznymi wnioskami mieszkańców prosimy o możliwość prowadzenia dyżuru nocnej pomocy lekarskiej dla dzieci w przychodni Zdrowie przy ul. Kondratowicza. Otrzymujemy liczne zgłoszenia zaniepokojonych mieszkańców, że muszą jeździć z dziećmi nocą na Niekłańską albo na Kopernika. Informujemy, że w tej sprawie uruchomimy też petycję dla mieszkańców" - czytamy w interpelacji, pod którą podpisali się Iwona Wujastyk, Joanna Mroczek, Michał Jamiński i Katarzyna Górska-Manczenko.
Brakuje pediatrów
- Kiedyś rodzice nie płacili za nocną opiekę zdrowotną dzieci w przychodni Zdrowie, a teraz muszą zapłacić za udzielenie nagłej pomocy swoim dzieciom w tejże przychodni lub w ramach świadczenia NFZ jechać poza dzielnicę. Miałam już kilkanaście zgłoszeń od mieszkańców w tej sprawie - mówi radna dzielnicy Katarzyna Górska-Manczenko.
Zgodne z obowiązującymi przepisami, każdy z punktów, gdzie jest udzielana nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest zobowiązany do przyjęcia małoletniego pacjenta. A ten dla mieszkańców Targówka został przeniesiony niedawno (w ramach reformy służby zdrowia i wprowadzenia ustawy o tzw. sieci szpitali) do Szpitala Bródnowskiego.
- Z perspektywy taty trójki dzieci powiem, że niewątpliwie najlepiej byłoby, gdyby w każdym punkcie nocnej opieki lekarskiej był dostępny pediatra. Natomiast z doświadczenia wiem, że nie ma na to szans w Warszawie. Jest za mało pediatrów - mówi Piotr Gołaszewski, rzecznik prasowy Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.
Szpital przyjmie też dzieci
- U nas w ramach nocnej opieki lekarz przyjmie dziecko i jeżeli nie będzie miał wątpliwości w sprawie diagnozy, to ma możliwość przepisania leków, czy też dalszego przekierowania do innych lekarzy specjalistów. I to jest sytuacja podstawowa. Natomiast, gdy nasi lekarze mają wątpliwości, a nie mamy rzeczywiście pediatry, gdyż jesteśmy szpitalem dedykowanym osobom dorosłym, to odsyłamy takiego pacjenta do Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy Kopernika. Szpitale dedykowane dzieciom mają doświadczonych pediatrów i dysponują specjalistycznym sprzętem do diagnostyki dzieci - mówi Piotr Gołaszewski, który dodaje, że duża część lekarzy zatrudniona w ramach nocnej pomocy lekarskiej na Bródnie ma doświadczenia pediatryczne. - Nie są pediatrami, ale mają doświadczenia pediatryczne. Dotyczy to 70% naszych lekarzy - dodaje rzecznik bródnowskiego szpitala.
(DB)