Niszczą wał wiślany!
16 grudnia 2011
Mieszkańcy okolic wału wiślanego biją na alarm - jedno z piękniejszych miejsc Białołęki jest niszczone!
Tłumaczy też, że dojście do promu powinno prowadzić bardziej atrakcyjną trasą.
Bolączek mieszkańców okolic wału wiślanego jest więcej. Narzekają oni na częste libacje alkoholowe zakłócające im życie. - W tygodniu jest jeszcze w miarę spokojnie, ale za to w dni wolne często nie można spać do rana z powodu hałasu - skarży się mieszkanka ul. Odkrytej. Dodaje, że imprezowicze zniszczyli też tablice przyrodnicze stojące nieopodal wału.
Problemy z imprezującymi grupkami i wandalami potwierdza straż miejska. - Od początku roku przeprowadziliśmy tam 78 interwencji dotyczących zakłócania spokoju i porządku. Przyjeżdżamy na każde wezwanie, ale też sami monitorujemy teren - informuje Katarzyna Dobrowolska z zespołu prasowego straży miejskiej.
Niestety, sprawą nie zajmie się urząd dzielnicy, który twierdzi, że nie jest władny do interwencji na tym terenie. - Teren wału wiślanego jest zarządzany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej i dzielnica niestety nie ma wpływu na to, co na wale się dzieje. Podobnie jest z promem, który w okresie letnim służy mieszkańcom.
Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych - zarządca wału wielokrotnie apelował o zaprzestanie niszczenia skarpy. Niestety, bezskutecznie. Sprawą zajął się Zarząd Mienia, od tego roku odpowiedzialny za utrzymanie nasypu. - Zlecono sporządzenie dokumentacji technicznej naprawy zniszczeń w koronie i skarpach wału Rajszewskiego oraz przebudowy starych i budowy nowych przejść dla pieszych i podjazdów dla wózków na odcinku od mostu Północnego do granicy Warszawy - mówi Dagmara Strzelczyk ze stołecznego ratusza.
Sporządzony niedawno projekt obejmuje roboty typowo naprawcze w korpusie wału (zasypanie wyrw i podniesienie korony, darniowanie, humusowanie tj. przygotowanie gruntu pod zasiew i obsiew skarp) oraz przebudowę istniejących przejść poprzez ich poszerzenie i wykonanie podjazdów dla wózków.
- Przewidziane jest także wykonanie nowych przejść w wytypowanych miejscach (łącznie 22) i dwóch podjazdów dla niepełnosprawnych, tam gdzie pozwalały na to warunki. Zaplanowano również przedłużenie ścieżki na koronie wału, na długości 1 km, w kierunku północnym - wylicza Dagmara Strzelczyk.
Realizacja projektu przewidziana jest na przyszły rok. Urząd miasta zapewnia, że "priorytetem będzie przeprowadzenie działań poprawiających zabezpieczenie przeciwpowodziowe Białołęki".
Anna Sadowska