REKLAMA

Białołęka

Legendy

 

Niezwykła legenda kościoła na Głębockiej

  7 kwietnia 2016

alt='Niezwykła legenda kościoła na Głębockiej'
źródło: Parafia Św. Michała Archanioła

Uroczy, drewniany kościółek Św. Michała Archanioła to jeden z najcenniejszych zabytków Białołęki. Wedle legendy ufundowała go sama królowa Bona w podzięce za cudowne uzdrowienie.

REKLAMA

Ustalenie historii kościoła przy ul. Głębockiej na terenie dawnej wsi Grodzisk nie jest wcale proste, bo źródła w wielu miejscach różnią się między sobą. Co do jednego wszystkie źródła są zgodne i podają, że świątynię ufundowała królowa Bona.

Okoliczności tego faktu otoczone są zaś ciekawą legendą. Bona po śmierci męża - króla Zygmunta I Starego otrzymała jako tak zwaną oprawę wdowią rozległe dobra na Mazowszu. Swoim zwyczajem dobrej gospodyni podróżowała często po swych włościach doglądając ich osobiście.

Dzisiejszy Grodzisk porastała wówczas puszcza, w której dwór królewski zorganizował polowanie na dziką zwierzynę. Bona po śmierci męża - króla Zygmunta I Starego otrzymała jako tak zwaną oprawę wdowią rozległe dobra na Mazowszu. Swoim zwyczajem dobrej gospodyni podróżowała często po swych włościach doglądając ich osobiście. Podczas owego polowania królowa nagle i poważnie zaniemogła. Była już na skraju śmierci, gdy nagle cudownie ozdrowiała. Ponoć za sprawą samego archanioła Michała, który objawił jej się, gdy leżała nieprzytomna. Po wyzdrowieniu z wdzięczności za cudowne ocalenie, jak głosi legenda, wystawiła tu modrzewiowy kościółek pod wezwaniem właśnie św. Michała Archanioła. Wedle innej wersji tej legendy Bonę wyleczyć miał mieszkający w lesie pustelnik przy pomocy rozmaitych ziół, mikstur i modlitw. Królowa powróciwszy do zdrowia ofiarowała mu trzos pieniędzy, za które pustelnik zbudował skromny drewniany kościółek.

Kościół nie przetrwał do dnia dzisiejszego w pierwotnym stanie. Źródła historyczne podają informacje o jego dwukrotnym zniszczeniu - w czasie potopu szwedzkiego oraz II wojny światowej. Po wojnie został odbudowany. Od 1984 r. znajduje się w rejestrze zabytków. Zabytkowe jest również wyposażenie jego wnętrza: ołtarz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i drewnianymi figurami świętych oraz obraz św. Stanisława biskupa i męczennika. Przeniesiono je w 1811 r. z kościoła oo. bernardynów na Pradze, zniszczonego podczas okupacji prawobrzeżnej Warszawy przez wojska austriackie.

(wk)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# GTT

08.04.2016 14:39

Dokładnie rzecz ujmując kościół wraz z całą Białołęką spalili w lipcu 1656 roku Tatarzy, krorzy walczyli po polskiej stronie ze Szwedami i Brandenburczykami...

# Jaka

08.04.2016 14:44

Tak dla drzew! tak dla krzewów! tak dla trawy i wszelkiej roślinności !!!!......,
która powolutku znika z każdej strony Tarchomina,
bo to nieopatrznie wyrośnie jakieś osiedle np. przy Milenijnej i wyciachano kilkanaście drzew cienkiego lasku, to znów od drugiej strony tegoż samego lasku wybudowano jakieś coś i znów zniknęło kilkanaście drzew,a to budują galerię i zniknęła sawanna, a to zmów na Światowida będzie tramwaj więc znów rzucili się na drzewa itd.
Oczywiście dobrze, że powstają inwestycje ale co z drzewami???? Te, które zasadzą zazwyczaj usychają w ciągu 2ch lat, a jak już uschnie nikt tego nie uzupełnia i jedyne co roście wokół to wysokie BETONY do tego ogrodzone!!!!

# aniap@hot.pl

08.04.2016 22:07

Tak dla terenów zielonych jak najbardziej, szkoda tylko, że w większości nikt o nie nie dba, gdzie tyko spojrzeć są śmieci. Taka zieleń to zadna atrakcja. Tarchomin to jeden śmietnik niestety :(

REKLAMA

# Czarek

12.03.2023 12:22

Niestety ludobójczyni Bona najpierw zamordował dwóch ostatnich mazowieckich Piastów, żeby objąć w posiadanie Mazowsze.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe