REKLAMA

Białołęka

historia »

 

Nieznana historia Wiśniewa. Wystawa i promocja nowej książki.

  30 września 2019

alt='Nieznana historia Wiśniewa. Wystawa i promocja nowej książki.'
"Fabryka w Wiśniewie" prof. Stanisława Jagmina
źródło: "Życie Warszawy", 1974 r., rys. Marian Stępień

Zniknie kolejna biała plama w białołęckiej historii. Wszystko za sprawą wystawy i książki "W wiśniewskiej garnkowni pani Wandy" Elżbiety Miecznikowskiej, przygotowanych przez Fundację Ave we współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku. Każdy uczestnik wernisażu otrzyma bezpłatny egzemplarz publikacji.

REKLAMA

Rzecz wiąże się z nieistniejącym dziś budynkiem z charakterystycznym kominem. - W 1974 roku narysował go Marian Stępień dla publikowanego w "Życiu Warszawy" kultowego cyklu "Warszawskie pożegnania" - mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave. - Stał nieopodal dzisiejszego ratusza Białołęki i przychodni, a określano go mianem "fabryki w Wiśniewie". Mieszkańcy mogą być nieco zdezorientowani, wszak obecnie osiedle Wiśniewo ulokowane jest po przeciwnej stronie niż ratusz. Tymczasem dawniej osada ta rozciągała się po obydwu stronach szosy Modlińskiej.

Dom z pracownią należały od 1911 roku do wybitnego ceramika, profesora Stanisława Jagmina. Pamięć o nim przetrwała m.in. w "ceramicznych" nazwach białołęckich ulic, ale w lokalnej społeczności nie zachowały się przekazy o tym, co działo się w Wiśniewie przez ponad dekadę w latach 20. i 30. XX wieku, kiedy artysta wyjechał do Poznania.

- W Wiśniewie powstał wówczas unikatowy w skali kraju ośrodek ceramiczny naukowo-edukacyjny, przyciągający rzeszę znaczących osób. Miał on nieprzeciętny w odbudowującej się po latach zaborów Polsce wymiar lokalny. Był pierwszym domem kultury, którego podopieczne - wiejskie dziewczyny z Wiśniewa, Henrykowa, Świdrów, Żerania, Tarchomina... - mogą poszczycić się nie lada sukcesem. Oto ich prace prezentowane były na największych ówczesnych wystawach w Polsce i na świecie! - dodaje Włodkowski.

Okazało się również, że ocalało parę oryginalnych ceramik, sygnowanych nazwą "Wiśniewo". Podczas sobotniego wernisażu będzie można je obejrzeć. Przyjadą specjalnie na tę okazję z płockiego muzeum.

Inspiratorką i szefową wiśniewskiej garnkowni była niezwykła, przedsiębiorcza kobieta - Wanda Szrajberówna, artystka, animatorka, etnografka, nauczycielka. Jej historię odkryła i z wielką swadą opisała Elżbieta Miecznikowska, etnolożka z Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Gościem specjalnym sobotniego wieczoru będzie dr Anna Wiszniewska z Instytutu Sztuki PAN, autorka monumentalnej biografii prof. Stanisława Jagmina.

Dodatkową atrakcją będzie koncert kapeli "Falenica" w składzie: Piotr Kaznowski - skrzypce, Maja Kaznowska - basy ludowe, Jakub Cieśla - bęben. Grupa, do niedawna działająca pod nazwą "Raducz" jest jednym z najlepszych w Polsce zespołów wykonujących "muzykę korzeni" i ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród.

Wszystko to w sobotę 5 października 2019 o godz. 16.00 w ratuszu Białołęki przy ul. Modlińskiej 197. Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących: fundacjaave.pl, 608-178-447. Dla dzieci przygotowano dodatkowo warsztaty lepienia garnków 5 i 6 października. Zapisy na fundacjaave.pl.

(red)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA