REKLAMA

Wola

środowisko »

 

Pokonani przez kupy

  24 kwietnia 2009

Wiosna w pełni, a w powietrzu unosi się zapach psich kup leżących wszędzie - na trawnikach, chodnikach, parkach - na każdym kroku. Prawie nikt nie chce ich sprzątać.

REKLAMA

- Na Woli niestety nie ma dużo terenów zielonych. Psie odchody można jednak zna-leźć wszędzie - na schodach, chodnikach czy pod drzewkami. Zrobiło się ciepło, a dookoła po prostu śmierdzi. Już nie mówię o estetyce, ale to przecież niebezpiecz-ne. Miliony bakterii i pasożyty. Właściciele psów nie kwapią się do sprzątania, po-dobnie jak dozorcy - mówi pani Ewa z Woli, czytelniczka "Echa".

Wiadomo, że powinni sprzątać właściciele czworonogów. Rynek proponuje im kilka ciekawych rozwiązań. Pierwsze z nich to papierowe torby wraz z łopatką do zbierania odchodów. Zestaw 50 torebek kosztuje 18 zł. W sklepach zoologicznych można również nabyć wiele różnych plastikowych chwytaków, którymi łatwo kupę złapać i wyrzucić do kosza czy worka, nie brudząc przy tym rąk. Ludzie jednak nie chcą sprzątać. Często zdarza się, że Ci, którzy sprzątają, padają ofiarą drwin i za-czepek.

- Wiem, że straż miejska może wlepiać mandaty za niesprzątnięcie po swoim pupilu. Niby jak? Patrole mają chodzić za każdym i śledzić, czy posprzątał kupę czy nie? To martwy przepis. Gdyby mandaty się posypały, ludzie zostaliby zdyscypli-nowani, prawda jednak jest taka, że strażnicy o to nie dbają i traktują problem z przymrużeniem oka - dodaje inny mieszkaniec.

Co roku dzielnice i miasto wydają mnóstwo pieniędzy na akcje informacyjne, zestawy do sprzątania, a efekty tych działań są zerowe. Jak długo jeszcze kolejne ekipy władzy będą popełniać te same błędy? Wiara w to, że człowiek, dla którego naturalne jest rzucenie peta czy papierka na chodnik, będzie sprzątał psie kupy, jest tak naiwna, że aż śmieszy. Polacy to naród brudasów.

Rozwiązaniem dla miasta i zarządców dużych terenów jest kupno spalinowego odkurzacza. Zasysa on odchody do specjalnego pojemnika. Jeszcze trzeba zaanga-żować do tego bezrobotnych lub zatrudnić kogoś na etat - i problem z głowy. Koszt takiego urządzenia to około 8 tys. zł. Urzędnicy wolą jednak wydawać na worki i edukację, która corocznie kończy się tak samo - kupą kup na trawnikach.

Także wolski urząd zorganizował akcję i rozdawał torebki na psie odchody. - Niestety na co dzień walczymy z wandalami, którzy niszczą pojemniki na psie kupy. Obecnie na skwerach i w parkach stoją zwykłe, betonowe kosze z narysowaną syl-wetką psa. Ponadto planujemy wyznaczać specjalne tereny dla psów, gdzie będą mogły załatwiać swoje potrzeby - mówi Marta Jerin z urzędu dzielnicy Wola.

Niestety nie wspomina o zamiarze zakupu odkurzacza na psie odchody. Dziel-nica nie ma takich planów.

Szkoda, bo po Polakach trzeba posprzątać i co jakiś czas powinno się im uświadomić, ile to kosztuje. Może gdy dotrze do nas, że gdybyśmy schylali się po psią kupę sami, to boisko, basen czy chodnik mielibyśmy znacznie szybciej, zmie-nimy nasze nastawienie. Może. A może zrobią to dopiero nasze dzieci.

apc, bw, oko

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024