Niespodzianka w kranach na Białołęce i Targówku. "Darmowa whisky"
4 grudnia 2020
W mieszkaniach na Targówku i Białołęce coraz częściej z kranów leci brunatna ciecz. Co się dzieje?
Sygnały o brunatnej wodzie pochodzą od mieszkańców Białołęki, głównie z ul. Myśliborskiej i Erazma z Zakroczymia oraz z Targówka, szczególnie z ulic Węgrowskiej i Ossowskiego.
"Darmowe whisky z kranu"
- Poszłam zjeść śniadanie a tu taka niespodzianka z kranu w wannie. Darmowe mleko czekoladowe - komentuje pani Karolina z ul. Myśliborskiej. Jak dodaje, woda bardziej przypominała szlam, bo na ściankach wanny zostało błoto i piach.
- U mnie bardziej whisky niż czekolada - komentuje pani Dominika. - Od zeszłego roku jest znaczące pogorszenie. Co roku wymieniam wkład filtra, więc widzę to wyraźnie - komentuje pani Katarzyna z Białołęki.
Podobne relacje czytamy na grupach facebookowych Targówka. - "Awaria wodociągowa" mówili. "Zróbcie zapas wody" mówili. No to mamy zapas - komentuje pan Maciej, który do opisu dołączył zdjęcie wanny wypełnionej brązowym szlamem. Co ciekawe, mieszkańcy obu dzielnic zgłaszają tego rodzaju problemy regularnie, od wielu miesięcy.
Brunatna woda wywołana pracami
- Pragniemy przeprosić mieszkańców za utrudnienia oraz zapewnić, że na każde zgłoszenie problemów z jakością wody podejmowane są działania w kierunku wyjaśnienia przyczyn, m.in. zmiany barwy wody - informuje Marek Smółka, rzecznik prasowy MPWiK.
Jak dodaje, zmiana barwy wody jest skutkiem zwiększenie stężenia związków żelaza. Takie zjawisko zachodzi m.in. pod wpływem gwałtownego wzrostu ciśnienia w sieci, szczególnie gdy wcześniej pozostawała ona w bezruchu, lub gdy zmienia się kierunek jej przepływu na skutek zamykania oraz otwierania zasuw.
- Zjawisko to jest często obserwowane w instalacjach wewnętrznych, za utrzymanie których odpowiadają administratorzy i zarządcy budynków. Podobnie się dzieje także, jeśli w danym rejonie były prowadzone prace naprawcze, eksploatacyjne oraz inwestycyjne, skutkujące koniecznością czasowego wstrzymania dostaw wody. Podkreślamy, że jest to zjawisko krótkotrwałe, a poprawa barwy wody następuje po przepłukaniu sieci wodociągowej i instalacji wewnętrznej - zapewnia Marek Smółka.
Gdzie można spodziewać się brunatnej wody?
Ogółem w 2020 roku do MPWiK wpłynęło 87 zgłoszeń z Targówka oraz 64 z Białołęki. - Wiele z nich było związanych z prowadzonymi na terenie tych dzielnic pracami modernizacyjnymi, naprawczymi i rozbudową sieci wodociągowej. Zmiany kierunku przepływu wody, spowodowane otwieraniem i zamykaniem zasuw podczas prowadzonych prac, mogły być przyczyną krótkotrwałej zmiany barwy wody - informuje rzecznik MPWiK.
Do najważniejszych inwestycji realizowanych obecnie na terenie Targówka należy budowa metra i w konsekwencji konieczność przebudowy istniejącej w tym rejonie sieci wodociągowej. Ponadto w latach 2021-2023 planowana jest wymiana ponad 650-metrowego wodociągu w ul. Piotra Skargi na odcinku od św. Wincentego do Pratulińskiej.
Z kolei na Białołęce trwa przebudowa sieci wodociągowej w rejonie ulic: Mehoffera, Świderskiej, Porajów i Myśliborskiej, sąsiadujących z ulicami Pancera i Erazma z Zakroczymia. W 2021 r. planowana jest również renowacja magistrali w ul. Światowida na odcinku od Myśliborskiej do Modlińskiej. Oznaczać to może kolejne zgłoszenia związane z brudną wodą w kranach.
(DB)