Nie nadążają sprzątać Lasu Bródnowskiego
8 maja 2012
Tereny leśne przyległe do ulic Głębockiej, Malborskiej i Kondratowicza to idealne miejsce odpoczynku dla mieszkańców całej dzielnicy. I notorycznie powracające śmietnisko.
Strach iść do lasu
- Gdy przeprowadzałam się w te okolice trzy lata temu, cieszyłam się, że będę miała niedaleko domu kawałek lasu, do którego będę mogła wyjść na spacer z dzieckiem i psem. Jednak z roku na rok ten skrawek zieleni jest coraz bardziej zaśmiecony i nie pomaga żadne sprzątanie - mówi pani Ewa.
Podobnego zdania są także inni spacerujący po lesie. - To ma być miejsce odpoczynku, a teraz strach tu wejść. Nie dość, że część użytkowników strasznie zaśmieca las, to na dodatek niszczy urządzenia służące do rekreacji dla dzieci. Plac zabaw jest notorycznie dewastowany - mówi pan Włodzimierz, dziadek czteroletniego Kacpra.
Sprzątają kilka razy w miesiącu
Mimo że Las Bródnowski wygląda jakby nie był sprzątany od miesięcy, kierownik działu gospodarki leśnej Lasów Miejskich Warszawy Piotr Prądzyński zapewnia, że teren ten jest oczyszczany na bieżąco. - Ekipy sprzątające pracują na tym terenie praktycznie co kilka dni, bywa nawet, że co trzeci dzień - mówi Prądzyński. Jego zdaniem, najgorzej jest po weekendach i świętach, szczególnie gdy temperatura zachęca do dłuższych spacerów. - Robi się cieplej, więc do lasów przychodzi i przyjeżdża coraz więcej turystów. Niestety, nie wszyscy z nich pamiętają o tym, by swoje śmieci wrzucić do śmietnika - mówi urzędnik. Twierdzi, że do lasu zwożone są także większe odpady. - Zdarzają się dzikie wysypiska, na które trafiają stare opony, części karoserii, armatura sanitarna a także odpady zielone. Te ostatnie są najmniej szkodliwe, więc jeśli nie leżą na drogach lub ścieżkach, to nie są przez nas sprzątane, ponieważ ulegną naturalnemu rozkładowi - mówi Prądzyński. Inne odpady są wywożone na bieżąco. Teren ten prawie codziennie jest patrolowany przez jednego z pracowników mieszkającego nieopodal, który zaczyna lub kończy dzień obchodem po lesie. Służby sprzątające reagują także na zgłoszenia mieszkańców.
Lasy Miejskie Warszawy na sprzątanie wydają każdego roku ponad 0,5 mln zł. Urzędnicy zapewniają, że żadna interwencja mieszkańców nie zostanie bez odpowiedzi.
Jeśli Twoim zdaniem las wymaga posprzątania, możesz to zgłosić telefonicznie pod numerem telefonu 22 612-25-60 lub mailem na adres: sekretariat@lasymiejskie.waw.pl.
Maciej Kamiński