REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Nie będzie okręgów jednomandatowych

  24 sierpnia 2006

Szansa na uchwalenie ordynacji wyborczej wprowadzającej jednomandatowe okręgi była minimalna, zważywszy na pomysły parlamentarzystów obecnej koalicji, którzy chcieli niedawno odebrać obywatelom prawo bezpośredniego wybierania wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a obecnie pracują nad możliwością jeszcze większego wzmacniania dużych partii poprzez tzw. bloki wyborcze.

REKLAMA

Mimo to grupa śmiałków próbowała zebrać 100 tysięcy podpisów pod projektem zmiany ordynacji w wyborach samorządowych. Nie udało się, choć społeczne utyskiwanie na upartyjnione rady miast i gmin jest powszechne. Zebrali ok. 20 tysięcy podpisów.

W ordynacji, którą przedstawił komitet obywatelski mandat radnego otrzy-małby kandydat, który w danym okręgu zdobyłby najwięcej głosów. Tak wybrany samorząd miałby większe szanse, aby przestać być zakładnikiem partyjnej gry prowadzonej na szczeblu centralnym, a jego podstawowym celem byłoby działanie na rzecz lokalnej wspólnoty. Kampania wyborcza byłaby ograniczona do małego okręgu, czyli osiedla, kilku sąsiednich ulic, jednej wsi. - Trzeba ograniczyć rolę partii w samorządach - mówią zgodnie członkowie komitetu. - Radni są dla ludzi, a nie dla partyjnych szefów. Nie poddajemy się. Mamy nadzieję, że wybory w 2010 roku odbędą się według nowej ordynacji.

Główny problem przy zbieraniu podpisów polegał na niewiedzy obywateli dotyczącej zasad zarówno istniejącej, jak i jednomandatowej ordynacji - mówi Marta Jackowska z komitetu obywatelskiego na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych. - Do tego dołączyły się takie kwestie jak nieznajomość własnego numeru pesel i obawa przed udostępnieniem danych osobowych. Trzy miesiące to niewiele na zebranie takiej ilości odręcznych podpisów zważywszy na fakt, że inicjatywy obywatelskie nie posiadają dużych środków finansowych i dostępu do mediów. Nie złożyliśmy podpisów w Sejmie, ale postanowiliśmy działać dalej. Dzięki zakończonej akcji mamy przygotowany solidny grunt i bazę ludzi, aby nasze działania na rzecz zmiany ordynacji wyborczej kontynuować. Kolejne przed-sięwzięcia dotyczące jednomandatowej ordynacji będą miały inną formę i bardziej skupią się na stronie edukacyjnej.

bewu

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA