REKLAMA

Bemowo

bezpieczeństwo »

 

Naukowcy WAT badają lufy dział artylerii przeciwlotniczej

  29 marca 2022

alt='Naukowcy WAT badają lufy dział artylerii przeciwlotniczej'
źródło: Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT

Naukowcy z Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej badają właściwości metali, z których wykonywane są lufy do systemów artylerii przeciwlotniczej.

REKLAMA

Z badań wynika, że użyteczne właściwości jako materiał do budowy luf ma tzw. stal duplex, czyli dwufazowa stal nierdzewna. Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie "Energies". Współautorami pracy "Symulacje numeryczne wymiany ciepła w lufie działa wykonanej z wybranych stali" są mgr inż. Mateusz Zieliński, prof. dr hab. inż. Piotr Koniorczyk, dr inż. Zbigniew Surma, prof. dr hab. inż. Janusz Zmywaczyk i dr inż. Marek Preiskorn z Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT.

Lufy się przegrzewają

Wobec rosyjskiego ataku na Kijów, Charków czy Mariupol już chyba nikt nie ma wątpliwości, że w naszej części Europy wracamy do wyścigu zbrojeń.

- Nowoczesne systemy artylerii przeciwlotniczej składają się z dział, z których część strzela do wyznaczonego celu, podczas gdy pozostałe działa podążają za celem bez oddania strzału - wyjaśnia dr inż. Marek Preiskorn. - W trakcie długiej serii strzałów temperatura ścianki lufy może osiągnąć wysokie wartości grożące przegrzaniem materiału i uniemożliwiające oddanie kolejnego strzału. Wtedy działo jest czasowo wyłączane a strzelanie jest przejmowane przez inne działa systemu.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Wybrali najlepszą stal

Naukowcy z WAT zbadali nieustalone przewodzenie ciepła w lufie przeciwlotniczego działa kalibru 35 mm. Symulacje numeryczne wykonano dla trzech rodzajów stali lufowych. Wcześniej autorzy artykułu przeprowadzili badania właściwości termofizycznych tych rodzajów stali w zakresie temperatury od 20 °C do 1100 °C. Naukowcy wykonali obliczenia warunków brzegowych wymiany ciepła na powierzchni wewnętrznej otworu lufy dla sześciu sektorów wydzielonych wzdłuż długości lufy. Obliczenia wykonano dla przypadku pojedynczego strzału, sekwencji siedmiu strzałów i sześćdziesięciu kolejnych strzałów. Wyniki wykazały podobny charakter wymiany ciepła w dwóch testowanych stalach, ale inny dla stali duplex.

- Stal duplex ma użyteczne właściwości jako materiał do budowy luf dział ze względu na brak przejścia fazowego - podsumowują naukowcy. - Ta stal nie ma efektu skurczu materiału, a zatem wielokrotne przekraczanie tej temperatury w procesie nagrzewania i chłodzenia lufy nie ma wpływu na powstawanie pęknięć na wewnętrznej powierzchni lufy.

(db)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA