Nasze Betlejem
27 stycznia 2003
W niedzielę 19 stycznia galowym koncertem laureatów zakończył się trwający ponad trzy tygodnie teatralno-muzyczny konkurs bożonarodzeniowy II Białołęckie Betlejem, zorganizowany przez chór Ave i Avetki oraz Białołęcki Ośrodek Kultury.
Impreza, która w przeciągu roku urosła do pokaźnych rozmiarów, wypełnia lukę istniejącą w mazowieckiej ofercie kulturalnej. Brakowało festiwalu promującego bożonarodzeniowe tradycje. A przecież to właśnie czas świąt jest okresem największego spontanicznego udziału w amatorskim ruchu artytystycznym. Świadczy o tym chociażby łączna liczba blisko 1000 osób występujących w tym roku - od dzieci po seniorów, jak również zainteresowanie wielu ośrodków medialnych. Radio "Józef" 96,5 MHz na bieżąco informowało o kolejnych wydarzeniach konkursowych, artykuły ukazywały się w wielu magazynach ogólnopolskich, warszawskich i lokalnych, współpracę podjęły też portale internetowe.
Organizatorzy dołożyli wielu starań, aby zapewnić profesjonalną obsługę imprezy. Avetki, Ave Men i Gold Old Ave z godnym podziwu zaangażowaniem prowadzili biuro konkursowe, kawiarenkę, otoczyli zespoły opieką, służyli pomocą techniczną, ze swadą prowadzili konfernasjerkę... "Świetnie zdali egzamin na pracowników domu kultury" - żartobliwie powiedział dyrektor BOK Tomasz Służewski podczas koncertu galowego. Zadowoleni są nie tylko wykonawcy, którzy do dziś dnia przysyłają podziękowania i gratulacje, ale również publiczność. "Prawdziwa rodzinna atmosfera, cudownie, że wszyscy mogą pośpiewać kolędy pomiędzy występami zespołów" - chwali młode małżeństwo z Nowodworów, które z dwojgiem dzieci przyszło na popołudniową turę sobotnich przesłuchań.
Ale oprócz wymiaru wspólnego spotkania i kolędowania Białołęckie Betlejem to konkurs, który służy promowaniu wartościowycyh przedsięwzięć artystycznych. Występy oceniało więc profesjonalne jury: w kategorii teatralnej Karina Kunkiewicz - aktorka, Tomasz Służewski - krytyk teatralny, Jacek Bereżańki - aktor, w muzycznej: Stanisław Kuczewski - dyrygent, Jerzy Sznajder - śpiewak i Magdalena Siedlecka - studentka akademii muzycznej.
Prezentacje w obydwu kategoriach były na bardzo różnym poziomie. Niestety, w ogólnej klasyfikacji najsłabiej wypadły zespoły białołęckie - jedne technicznie, inne pod względem obycia scenicznego (niezłe występy "Do re mi"z Gimnazjum Nr 2, "Chórku" ze 105 LO i Chóru SP 344). Tym większa szkoda, iż w przeważającej większości ich członkowie, a nawet opiekunowie nie znaleźli czasu, aby wysłuchać programów grup z innych części Warszawy i spoza miasta. Te bowiem warsztatowo przygotowane były znacznie lepiej, widać rzetelną, systematyczną pracę, ogromne zaangażowanie i zapał.
Popis wspaniałej emisji głosu i intonacji dały dzieciaki z "Gongu" z Rakowca oraz "Ziarenko" z Bemowa. Chóry - młodzieżowy "Skowronki" z Otwocka i "Signum" Tow. Muz. im. E. Kowalika, składający się z dorosłych osób ociemniałych - zachwycały rzadkim, wysublimowanym, niezwykle czystym brzmienieniem akordu oraz długą, wypracowaną frazą. Z kolei oryginalną interpretację tradycyjnych utworów dały grupy - "Studio 12" z Wesołej (aranżacja muzycznie i choreograficznie oparta na motywach celtycko-cygańskich) i "Tercet If" z Gimnazjum Nr 1 na Tarchominie (konwencja muzyki pop). Wśród wyróżnionych grup teatralnych znalazła się SP 257 z Wiśniewa. Ich inscenizacja - ze starannie opracowanymi recytacjami, muzyką i pięknymi strojami - była chyba jedynym tradycyjnym i zrealizowanym z dużym rozmachem przedstawieniem jasełkowym.
Większość teatrów nawiązywała w swoich spektaklach do problemów współczesności: alkoholizmu, narkomanii, osamotnienia dzieci.
Zachętą do podjęcia twórczego wysiłku i spróbowania swoich sił w trzeciej edycji powinny być atrakcyjne nagrody. W tym roku laureaci otrzymali drukarki, aparaty fotograficzne, radiomagnetofony - wszystko zgodnie z życzeniami poszczególnych grup, zaś chór "Cantores Misericordiae" z Ząbek komplety kocy, kołder i garnków, które przekaże rodzinie pogorzelców ze swojego miasta. Wszak Betlejem kojarzy się nam również ze św. Mikołajem...
Bartłomiej Włodkowski
* * *
Wyniki II BIAŁOŁĘCKIEGO BETLEJEM
Kategoria muzyczna:
- Grupa wiekowa dziecięca
- ex aequo zespół wokalny GONG z Domu Kultury "Rakowiec" i ZIARENKO z Bemowa
- STUDIO 12 ze Społecznej Szkoły Podstawowej Nr 12 w Wesołej
- Grupa wiekowa młodzieżowa
- chór SKOWRONKI ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Otwocku (Wólka Mlądzka)
- nie przyznano
- schola EMMANUEL z Parafii Nawrócenia św. Pawła na Grochowie
Wyróżnienie: za oryginalność prezentacji TERCET IF z Gimnazjum Nr 1 w Tarchominie. - Grupa wiekowa dorośli
- kameralny chór SIGNUM Towarzystwa Muzycznego im. Edwina Kowalika
- kameralny chór CANTORES MISERICORDIAE z Parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach
- Chór mieszany z Parafii Św. Wincentego a Paulo na Targówku
- Soliści
Wyróżnienia: Dagmara Głowacka ze Szkoły Podstawowej Nr 257 w Wiśniewie, wyróżnienie za kolędę patriotyczną DO BETLEJEM CHOĆ RZECZ TRUDNA PRZYSZŁY WSZYSTKIE DZIECI Z BRÓDNA zespół solistów seniorów MELOMANI z Klubu Ikar na Okęciu. - Nagrody specjalne
Nagroda specjalna za najbardziej urzekające wykonanie kolędy obowiązkowej W ŻŁOBIE LEŻY dla chóru kameralnego SIGNUM. Wyróżnienie organizatorów dla najbardziej uśmiechniętego zespołu CHÓR DZIECIĘCY Szkoły Podstawowej Nr 67 na Bródnie.
Kategoria teatralna:
- Grupa wiekowa młodsza
- Teatr dziecięcy PINOKIO z Domu Kultury "Zacisze"
- Grupa wiekowa starsza
Wyróżnienie dla WSPÓLNOTY MŁODZIEŻY z Parafii Matki Bożej Różańcowej. Wyróżnienie dla GIMNAZJUM NR 4 z Legionowa. - Wyróżnienia indywidualne
Wyróżnienie za rolę Lucyfera dla Basi Lipińskiej z Teatru PINOKIO. Wyróżnienie za rolę Kasi dla Katarzyny Berlińskiej z Gimnazjum Nr 4 w Legionowie.