Dieta dziecka
13 stycznia 2003
Dieta dziecka od najmłodszych lat powinna być prawidłowo skomponowana i winna zawierać niezbędne składniki odżywcze.
Właściwe żywienie malucha nie dopuści do otyłości. Jeśli zaś pokarmy nie są odpowiednie (zbyt wiele tłuszczów w diecie), jeszcze przed ukończeniem dwóch lat dziecko może mieć poważną nadwagę. Oznacza to, że także w późniejszych latach będzie miało kłopoty z utrzymaniem prawidłowej wagi. Coraz częściej mówi się o tym, że otyłość, zawały serca, udary mózgu w wieku dorosłym mogą być efektem niewłaściwego żywienia dziecka, a nawet płodu w pierwszych dwóch trymestrach ciąży. Na każdym etapie rozwoju, zwłaszcza w życiu płodowym i okresie niemowlęcym, to co dziecko je, ma ogromny wpływ na jego późniejsze zdrowie.
Wyważona dieta
Z menu dziecka nie należy całkowicie wykluczać tłuszczów. Chodzi jedynie o to, by nie otrzymywało ich zbyt wiele. W diecie malucha powinny się także znaleźć węglowodany złożone, zawarte w jarzynach, owocach, sokach. To bardzo dobre źródło energii (dostarczają znacznie mniej kalorii niż tłuszcze) oraz błonnika pokarmowego, który reguluje pracę przewodu pokarmowego. Należy ograniczyć spożywanie przez niemowlę sodu, zawartego w soli kuchennej. Ponieważ jednak zupka czy przecier lepiej smakują lekko posolone, można zacząć nieco solić posiłki niemowlęcia, gdy skończy 10 miesięcy. Ważne, by zachować w soleniu umiar.
Właściwe żywienie, zdrowe dziecko
Zdrowo żywione dziecko prawidłowo się rozwija zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, intelektualnym, emocjonalnym. Dobrze odżywione dziecko jest radosne, ruchliwe, wesołe, uśmiechnięte, zainteresowane tym, co się wokół dzieje. Warto pamiętać, że od czasu do czasu mogą pojawić się kłopoty z apetytem czy dolegliwości związane z żywieniem. Wtedy pomocny staje się ruch. Regularna aktywność fizyczna, wykonywanie z dzieckiem odpowiednich dla jego wieku i stanu zdrowia ćwiczeń, masaże u niemowląt, pobudzają łaknienie i ułatwiają leczenie żywieniowe.
kk